Sözleşmeli Öğretmenlikte Kontenjanlar Boş Kaldı

FETÖ operasyonları içerisinde yüz bine yakın öğretmen meslekten ihraç edilmişti. Ayrıca 15 bin PKK sempatizanı eğitimcinin de ihraç edilmesiyle eğitimde ciddi bir açık oluşmuştu.

Sözleşmeli Öğretmenlikte Kontenjanlar Boş Kaldı
Sözleşmeli Öğretmenlikte Kontenjanlar Boş Kaldı

FETÖ operasyonları içerisinde yüz bine yakın öğretmen meslekten ihraç edilmişti. Ayrıca 15 bin PKK sempatizanı eğitimcinin de ihraç edilmesiyle eğitimde ciddi bir açık oluşmuştu. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen sistemini hayata soktu ve öğretmen açığını kapatmayı hem de geri dönebilecek kadrolu öğretmenler olması durumunda sıkıntı yaşamamayı sağladı. Ama özellikle dershane ve etüt merkezlerinde çalışanlardan istenilen sayıda  bir başvuru alınmadı ve kontenjanların bir kısmı boş kaldı.

 

Kontenjanların özellikle boş kaldığı öğretmenliklerin başında Almanca, Fransızca ve İngilizce öğretmenliği yer aldı. Beden Eğitimi, Coğrafya, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği gibi bölümler de onu takip etti.

 

Bakanlık bu konuda personel alımına devam edeceğiz şeklinde bir açıklama yapmasına rağmen başvurular yetersiz kalmaya devam etmektedir. Bunun nedeni de sözleşmeli olarak öğretmenlerin küçük illere ve doğuya gitmek istememesidir. Çünkü öğretmenler eğer yerlerine alındıkları kişiler tekrar işe dönerse işten çıkarılacaklar. Bu durumda da yerleştikleri şehirde işsiz kalma tehlikesi yaşayacaklar. Bu sebeple sözleşmeli kontenjanlara fazla başvuru büyükşehirler dışında pek rastlanmadı. Devlet ise bir an önce açığa alınan öğretmenler hakkındaki soruşturmaları çözerek kesin kararlar almaya çalışmak durumundadır. 

 

Zaten Balyoz ve Ergenekon zanlılarına rekor oranlarda tazminatlar ödemek durumunda kalmış ve emekli olanlar da dâhil olmak üzere pek çok personeli TSK’ya geri çağırmak durumunda kalmıştı.

 

Hangi branşta kaç öğretmen kadrosunun boş kaldığını öğrenmek için TIKLAYIN.

 

öğretmen kontenjan sözleşmeli açığa alınan öğretmenler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)