Yeni Ceza Paketi İle Cezalar Artacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katılmış olduğu bir haber kanalında açıklamalarda bulundu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ve bazı kanunlarda yapılacak olan değişikliklere ilişkin

Yeni Ceza Paketi İle Cezalar Artacak
Yeni Ceza Paketi İle Cezalar Artacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katılmış olduğu bir haber kanalında açıklamalarda bulundu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ve bazı kanunlarda yapılacak olan değişikliklere ilişkin yasanın kabul edilmesi sonrasında trafik cezalarında en az rakamın 2.700 TL olacağını belirterek, cinsel saldırı suçlarının da cezalarının kesinlikle artacağını ve dolandırıcılık suçunun alt sınırının iki yıla çıkarılacağını ifade etti.

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Bakanlar Kurulunda imzaya açılan CMUK ve bazı yasalardaki değişiklikleri içeren kanun tasarısının bu hafta içerisinde TBMM’ne geleceği belirtildi. Birçok alanda sorunların çözülmesine yönelik olarak hazırlanan kanun tasarısının ceza uygulamalarında bir devrim niteliğinde olacak gibi görünmekte. Adalet Bakanı Bozdağ, bu kanun tasarısında yer alan maddeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Bozdağ, daha önceki mevzuatta yer alan darbe teşebbüsünden tutuklanan askerlerin sadece askeri cezaevinde yattığını yeni düzenleme ile birlikte bu suçtan yakalanan askerlerin artık asker yerine polise teslim edileceğini açıkladı. Cinsel suçlara verilen cezalar konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Bozdağ, cinsel istismar suçuna verilen cezanın yeni kanun ile birlikte alt sınırının sekiz yıldan on yıla çıkacağını ayrıca nitelikli cinsel suçlara verilen cezaların alt sınırının da 18 yıla çıkarılacağını ifade etti.

Trafik cezalarının arttırılması yönünde de konuşan Bakan Bozdağ, trafik güvenliğini sokan sürücüler hakkında ceza alt sınırının 1 aydan 3 aya çıkacağını açıkladı. Yeni kanun tasarısı hakkında açıklamalarına devam eden Bakan Bozdağ, üst sınırı iki yıla kadar olan cezalarda darp suçunu işleyenlerin artık tutuklama kapsamında olmayacağını ancak hakim kararı ile bu kişilerin tutuklanabileceğini belirtti.

ceza ceza paketi yeni yasa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)