Eğitim-Bir-Sen: "Karma eğitim sistemi velilere sorulsun"

Eğitimciler Birliği Sendikası, 32. Başkanlar Kurulu toplantısını Antalya'da yaptı. Eğitim camiasında yetkiyi elinde tutan Eğitim-Bir-Sen, karma eğitim sistemiyle ilgili de bir karar aldı.

Eğitim-Bir-Sen:
Eğitim-Bir-Sen: Admin

Eğitim-Bir-Sen'in 32. kez topladığı Başkanlar Kurulu toplantıları Antalya'da yapıldı. Yapılan toplantıların ardından 32. Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesini açıklayan Eğitim-Bir-Sen, bildirgede karma eğitim sistemiyle ilgili önemli bir değişikliğin yapılması gerektiğini gündeme taşıdı.


Bilindiği gibi ülkemizde 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nda geçtiği üzere okullarımızda kızların ve erkeklerin birlikte olduğu karma eğitimin yapılması esastır. İşte Eğitim-Bir-Sen de bu maddenin değiştirilmesini ve karma eğitim sisteminin uygulanmasının velilerin isteğine bırakılmasını istedi.


Eğitim-Bir-Sen 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun bu maddesinde yapılacak bir değişiklikle; isteyen velilerin çocuklarını kız ve erkek öğrencilerinin karma olduğu eğitim kurumuna gönderebilmesinin, isteyen velilerin ise çocuklarını sadece kız veya sadece erkek öğrencilerin olduğu okullara gönderebilmesinin sağlanması isteniyor.


Yapılan araştırmalar da pedagojik olarak karma olmayan eğitim sisteminde eğitim gören öğrencilerin karma eğitimle büyüyen öğrencilere nazaran daha başarılı olduğu ortaya konulmuştur.


Eğitim-Bir-Sen'in talep ettiği bu değişiklikle karma eğitim sisteminin kaldırılması veya bu sistemden vazgeçilmesi esas değildir. Esas olan velinin tercihidir. Tercih, son aşamada velilere bırakılmalı ve velilerin taleplerine göre de eğitim kurumları oluşturulmalıdır.


Kamusal Haberler

karma eğitim sistemi karma eğitim kaldırılıyor mu karma eğitim kalkıyor mu eğitim bir sen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
EVET     2016-10-13 VELİLERE SORULSUN. ZORAKİ İŞLER ARTIK OLMAMALI. KARMA SİSTEME İSTEMEYE İSTEMEYE NİYE ZORLA GÖNDERİLSİN. SEÇME HAKKI OLSUN.. İSTEYEN KARMA EĞİTİM . İSTEMEYEN KARMA OLMADAN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)