Proje Okullar Sorunu

Son günlerde gündemdeki en önemli konulardan biri proje okullar… Hemen hemen her gün haberlerde, gazetelerde ve çeşitli haber sitelerinde bu konu hakkında yeni gelişmelerle karşılaşmaktayız.

Proje Okullar Sorunu
Proje Okullar Sorunu

Son günlerde gündemdeki en önemli konulardan biri proje okullar… Hemen hemen her gün haberlerde, gazetelerde ve çeşitli haber sitelerinde bu konu hakkında yeni gelişmelerle karşılaşmaktayız. Aslında bu yeni bir uygulama değildir. 2014 yılında çıkarılan ‘’ Dershaneler Yasası ‘’ na eklenen madde ile bazı okullar proje okul ilan edildi. Yeni gelen yönetmelikle bu okulların sayısı arttırıldı. Ülkenin en başarılı liseleri proje okul uygulamasına dahil edildi. Seçilen okullarda 8 yıldır görev yapan öğretmen ve idareciler başka okullara gönderilecektir. O öğretmenler bu okullara belli kriterler dahilinde seçilerek gelen öğretmenlerdir. Bu uygulama ile artık bu kriterler ortadan kalkıyor ve hangi öğretmenin bu okullarda göreve başlayacağına sadece Milli Eğitim Bakanı karar veriyor. Durum böyle olunca uygulamaya birçok çevreden tepkiler gelmiştir.

Bu okullara yerleşen öğrenciler ise sınavlardan yüksek başarı elde etmiş öğrencilerdir. Dolayısıyla okulların öğretmenleri de zorlu sınavlardan geçmiş, belli tecrübeye sahip öğretmenlerdir. Şimdi bu öğretmen ve yöneticilerin tayin edilmesi öğrencileri büyük bir sıkıntıya sokmuştur. Eğitim olanaklarını arttırmayı, teknik malzemeleri geliştirmeyi ve daha kaliteli bir eğitim vermeyi amaçlayan bu proje okullar uygulamasının başarılı olması için öncelikle nitelikli, çağdaş ve mesleğinin gereklerini oldukça iyi kullanabilen öğretmenlere ihtiyaç vardır. Bu kriterlere sahip olan öğretmenlerin nasıl belirleneceği ve atanacağı merak konusudur. Öğrencileri ve velileri endişeye sokan en önemli unsur budur. Öğretmenlerinden memnun olan birçok okulun öğrenci ve velileri çeşitli eylemler yapmışlardır. Proje okulu olarak seçilen okullar ülkemizin köklü, çağdaş ve en başarılı okullarındandır. Bu okullardan çıkan öğrenciler en iyi üniversitelere yerleşmiş, en iyi bölümleri okumuşlardır. Şüphesiz ki öğrencilerin başarılı olmasında en önemli etken öğretmenlerdir. Milyonlarca öğrenci içinden özel olarak seçilen bu öğrencilere nasıl eğitim verileceğini gayet iyi bilen öğretmenlerin yerine hiçbir sınava tabi tutulmayan, belki de pek tecrübeye sahip olmayan öğretmenler göreve getirilecektir. Bu noktada tayin edilecek öğretmenlere ve öğrencilerine yapılan büyük bir haksızlık söz konusudur.

Proje okullar uygulaması adı altında eğitim sistemimizi iyileştirmeye çalışan devlet uygulamaya gelen tepkiler sonucunda nasıl bir yol izleyecek merak edilmektedir. Uygulamanın yanlış olduğunu, bu okullara dokunulmamasını düşünen öğrencilerin, velilerin ve eğitimcilerin eylemleri hala devam etmektedir. Sonuç ne olursa olsun ülkemizin çağdaş, bilimsel eğitim anlayışına uygun eğitim sistemine ve eğitim sistemimizi ilerletecek kaliteli öğretmenlere ihtiyacı vardır. Uygulanacak projelerde bu anlayış doğrultusunda uygulanmalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!