Türkiye, DAEŞ'e karşı Musul operasyonunda neden istenmiyor?

Musul operasyonu başladı, DAEŞ'i süpürme harekatı tüm hızıyla devam etmektedir. Peki, Türkiye Musul operasyonunda yer almak isterken Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması neden engellenmek isteniyor?

Türkiye, DAEŞ'e karşı Musul operasyonunda neden istenmiyor?
Türkiye, DAEŞ'e karşı Musul operasyonunda neden istenmiyor? Admin

Türkiye; tarihi bağları, içerideki dinamikleri ve olası mezhep savaşlarının engellenmesi amacıyla bugün başlatılan Musul operasyonuna katılma isteğini her defasında dile getiriyor.

Son olarak bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin Musul'da istenmediğini ancak Türkiye'nin herkese rağmen hem Musul operasyonunda hem de operasyon sonrası masada yer alacağını ifade etti.

Özellikle Türkiye olarak Musul'da yaşananlara sessiz kalınmayacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, orada çıkarılmak istenen mezhep savaşlarına engel olmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Peki, Türkiye'nin Musul operayonuna katılımı neden engellenmek isteniyor?

Son günlerde Irak Başbakanı İbadi'nin Türkiye'nin aleyhine olan açıklamaları dikkatleri Musul operasyonuna çekmeye yetti. OysaTürkiye ve Türk askeri, bizzat Irak Başbakanı İbadi'nin isteğiyle Başika'da kamp kurmuş, oradaki yerel güçlerin eğitimine başlamıştı.

Ancak İbadi'nin söylemlerinde sertlik ve değişim, bölgede farklı hesapların dönemeye başladığını ortaya koyuyor. Bugün İran'dan gelen bir ses de oynanmak istenen bu yeni oyunu ve Türiye'nin Musul'da neden istenmediğinin açık bir göstergesi olmuştur.

İran Şii liderlerinden Mukteda Sadr, bugün yaptığı açıklamada kendi taraftarlarını Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği önüne eyleme çağırdı. Protesto düzenlenmek istemesinin gerekçesi olarak da Türkiye'nin Irak'a müdahale etmesi olarak gösterdi. Kısacası Sadr, Türkiye Irak'ta taraf olmasın, tüm saha bize kalsın istiyor.

​Bu durum da Musul özelinde ve Irak genelinde bir Şii-Sünni çatışması ve İran hakimiyeti olmasına neden olacaktır. Çünkü Musul operasyonuna katılan güçler arasında İran destekli Şii grupların da olduğu açıklandı.

Türkiye'nin de söylemleri, bu durumu net bir şekilde ortaya koyuyor. Türkiye'nin masada olması, İran'ın ülke üzerindeki hakimiyet kurma çabalarını sekteye uğratacak ve dolayısıyla Irak'ın demografik yapısında yapılmak istenen değişim, rahatlıkla yapılamayacak.

​Bir başka hesap da Batılı devletlerin ekonomik çıkar hesabıdır. Bu da Irak ve Suriye'de söz sahibi olmak ve tehlikeyi dışarıda karşılamak isteyen Türkiye'yi geri plana atmak için yeterli bir sebeptir. Operasyondaki ve masadaki Türkiye, söz hakkı elde etmiş olacak ve Batılı devletlerin petrol hayallerini onların adeta gözüne sokacaktır, yüzlerine vuracaktır. Oysa ABD başta olmak üzere Batılı devletler Irak'a demokrasi getirme için çalışmalarına devam edecekler!

​Kamusal Haberler

türkiye musul operasyonu türkiye neden istenmiyor türkiye katılacak mı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)