Demokrasi Mücadelesi Ders Kitaplarında

15 Temmuz demokrasi mücadelesini öğrencilere anlatmak için Millî Eğitim Bakanlığı mücadeleyi ders kitaplarına taşımaya karar verdi.

Demokrasi Mücadelesi Ders Kitaplarında
Demokrasi Mücadelesi Ders Kitaplarında

15 Temmuz demokrasi mücadelesini öğrencilere anlatmak için Millî Eğitim Bakanlığı mücadeleyi ders kitaplarına taşımaya karar verdi. Okullar açıldığında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere darbe girişimini ve halkın bu girişime nasıl engel olduğunu anlatan broşürler dağıtılmıştı. Bakanlığın kararına göre önümüzdeki yıldan itibaren demokrasi mücadelesi ders kitaplarında yerini alacak.

Öğrencilerin seviyelerine göre yerleştirilecek olan bu müfredat değişikliği için çalışmalar başlatıldı. Çeşitli şiirler, hikayeler ve etkinlikler yerleştirilecek mücadelenin öğrencilere anlatılması hedefleniyor. Bu doğrultuda öğretmenlere nasıl anlatacakları konusunda bilgilendirmelerde yapılacak ve öğretmen kılavuzunda bu bilgiler yer alacaktır. Öğrencilere demokrasi, vatan sevgisi, anayasa ve hukuk düzeni gibi kavramların aşılanması amaçlanmaktadır. Sadece ders kitaplarıyla kalmayıp anma törenleri düzenlenecek ve şehitlerimize sahip çıkılacaktır. İlkokul, ortaokul ve liselerde temel derslere demokrasi mücadelesini anlatan etkinlikler ve okuma parçaları eklenecektir. Öğrencilerin bu konuda bilinçlenmesi ve nu mücadeleyi bir daha unutmaması amaçlanmaktadır. Yıl boyunca okullarda çalışmalar yapılacak, çeşitli filmler izletilecek ve geziler düzenlenecektir. Öğrenciler mücadelenin gazilerini ziyaret edecek. Gazilerde o gün neler yaşadıklarını, nasıl mücadele verdiklerini öğrencilere aktaracaktır. Yapılması düşünülen bir başka etkinlik ise ‘Şehitler İçin Hatıra Ormanı’ …Her okul ağaçlar dikecek ve şehitlerimiz için bir hatıra ormanı yapacak.

Tüm bu çalışmalar sonucunda gençlerimiz demokrasi mücadelesini iyice kavrayacaklar ve o geceyi hafızalarından silmeyeceklerdir. Gazi ve şehitlerine her zaman sahip çıkacaklardır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)