AK Parti Başkanlık Sistemi teklifini Meclis'e getirecek

Ak Parti tarafından 2012 yılında önerilen başkanlık sistemi teklifinin bazı değişiklikler ile meclise sunulması bekleniyor.

AK Parti Başkanlık Sistemi teklifini Meclis'e getirecek
AK Parti Başkanlık Sistemi teklifini Meclis'e getirecek

Ak Parti tarafından 2012 yılında önerilen başkanlık sistemi teklifinin bazı değişiklikler ile meclise sunulması bekleniyor. Başkanlık sistemi tek bir kişinin başkanlığında devleti yönetme ve hükümet etme yetkisine dayalı bir sistemdir. Bugün birçok ülke bu sistem ile yönetilmektedir. Her fırsatta başkanlık sistemini savunan Ak Parti 2012 yılından beri bu sistemin ülkemize gelmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Ak Parti bu haftadan itibaren başkanlık sistemi metnini meclise sunmak için çalışmalarını yoğunlaştıracak. Teklifin kasım ayında mecliste olması için tüm çalışmalar hızlandırılmıştır. Çalışmalar doğrultusunda Afyonkarahisar’ da kamp kurulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın da bu süreç doğrultusunda muhalefet liderleri görüşmesi bekleniyor. En geç kasım ayı içerisinde teklifi yapmayı düşünen Ak Parti meclise sunduktan sonra görüşmelerin yıl sonuna kadar yapılmasını öngörüyor. Eğer meclisin çoğunluğu onaylarsa referandum gerçekleşecek. Halkın onayı ile ilk başkanlık seçiminin 2019 yılında yapılması planlanıyor.

Başkanlık sistemi tasarısına göre başkanlık seçimlerinde yüzde 50’ lik çoğunluğu yakalayan başkan 5 yıl görevde kalabilecek. Dikkat çeken bir diğer nokta ise tasarıda federatif yapı yok. Üniter yapı devam ettirilecek. Başkanlıkta tek meclis olacak ve başkan yardımcısı olacak. Başkan olarak seçilebilmek için 40 yaşını doldurmamış olmak ve üniversite mezunu olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Başkanlık sistemi gündemi bu kadar meşgul ederken yapılan bazı anketlerde halkın çoğunluğunun bu sistemi istediği görülmektedir.

ak parti başkanlık sistemi başkanlık sistemi teklifi meclis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)