FETÖ destekçisi öğretmenler Etkin Pişmanlık'tan yararlanabilir!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kamu kurumlarında FETÖ ile ilişkili birçok memur hakkında işlem başlatılmış durumda. Özellikle öğretmenler, FETÖ soruşturmasında en çok gündeme gelen memurlar oldular.

FETÖ destekçisi öğretmenler Etkin Pişmanlık'tan yararlanabilir!
FETÖ destekçisi öğretmenler Etkin Pişmanlık'tan yararlanabilir! Admin

FETÖ kapsamında soruşturmalar sürerken Muş Valiliğinin Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla okullara öğretmenlere duyurulması amacıyla gönderdiği Etkin Pişmanlık yazısı gönderdi ve bu yazı önem taşımaktadır.

 

Muş Cumhuriyet Başsavcılığının 12.10.2016 tarihli yazısına istinaden okullar gönderilen yazıda, FETÖ ile geçmişte veya hala bağlantısı olan, onların fikirlerini eylem ve söylemleriyle destekleyen ve Etkin Pişmanlık'tan yararlanmak isteyen öğretmenlerin bizzat Cumhuriyet Başsavcılığına veya polise 7 gün içerisinde başvurmaları gerektiği belirtildi.

 

Peki, etkin pişmanlık nedir? Yukarıda bahsi geçen öğretmenler başvurmaları durumunda ceza almayacaklar mı?

 

Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinde Etkin Pişmanlık ile ilgili düzenleme yapılmıştır.

 

Maddenin 1. fıkrasında bir örgütün amacı olan suçu işlemeden önce örgütü dağıtmak amacıyla bilgiler veren kurucular veya yöneticiler hakkında ceza verilmeyeceği vurgulanmaktadır.

 

Kişinin bu bigileri suçun işlenmesinden ve yakalanmasından sonra vermesi durumunda ise hakkında verilecek cezadan üçte birden dörtte üçe kadar indirim uygulanır.

.

​Bu maddelerdeki amaç ise suç işlemeyi önlemek ve işlediği suçtan dolayı pişmanlık duyanları herhangi bir ceza vermeden yeniden topluma kazandırmaktır.

 

 

Yazı, her ne kadar Muş Cumhuriyet Başsavcılığından çıkmış olup Muş Valiliği tarafından yayınlansa da Türk Ceza Kanunu'nun 211. maddesi herkes için geçerlidir. Dolayısıyla etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen öğretmener ve memurların, ceza almakak veya alacakları cezadan indirim kazanmak için TCK 221. madde kapsamında Cumhuriyet Başsavcılıklarına veya kolluk güçlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

Kamusal Haberler

etkin pişmanlık öğretmenler fetö pişman olan fetöcüler etkin pişmanlık fetö memurlar muş valiliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)