2017 yılında kamuya kadrolu memur alımı olmayacak mı?

Hükümet çevrelerinde memur alımlarıyla ilgili kısıtlamaya gidileceği yönünde haberler gelmeye devam etmektedir.

2017 yılında kamuya kadrolu memur alımı olmayacak mı?
2017 yılında kamuya kadrolu memur alımı olmayacak mı? Admin
alışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun kamuya memur alımın geçici bir süreliğine durdurulduğu haberini sizlerle paylaşmıştık. Konu, Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'a da sorulmuş ve Kurtulmuş da kamuda ciddi bir arınma süreci içerisinde olduklarını, ancak personel açığının da olduğunu belirtti. Kurtulmuş, kamuya memur alımının durdurulmasıyla ve yeni memur alımının ne zaman olacağına dair net bir bilgi vermedi.
 
​Son olarak Bakanlar Kurulu tarafından TBMM'ye sevk edilen kanun tasarısında göze çarpan noktalardan birisi de kamuya alınacak memur alımı için 5 bin kadroya atama izninin verilmesi oldu. Bu 5 binin yanında 4 bin de öğretim elemanları için kadro izni alındı. Bu sayı, 2016 yıl için 51 bin memur olarak belirlenmişti.
 
Meclise sunulan atama izni hakkıdaki karar şu şekildedir.
 
 

 

Bu açıklamalar ve veriler ışığında 2017 yılında kamuya memur alımı olmayacak mı? Memur alımı olacaksa 2017 yılında kamuya kaç memur alınacak?
 
​Gelen açıklamalar ve sadece 5 bin atama izninin verilecek olması, 2017 yılında kadrolu memur alımlarında bir kısıtlamaya gidileceği net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak bu sayısnın 2016 yılında 51 bin iken 2017 yılında 5 bine düşürülmesinin elbette bazı açıklamaları vardır.
 
​2016 yılında gerek öğretmen atamaları, gerekse Sağlık Bakanlığı bünyesinde personel alımları kadrolu olarak yapıldığından bu kadrolar için de atama izinleri alınmaktaydı. Ancak Hükümet'in kadrolu öğretmen ataması yerine sözleşmeli öğremen atamasına dönmesi, aynı uygulamayı Sağlık Bakanlığında da yapacak olması alınan bu kadrolu atama izni sayısının düşmesine neden olmuştur. Çünkü alınan izinler, kadrolu atamalar içindir.
 
​Bütçe Kanunu'nda bazı personel alımlarıyla ilgili atama izni tabiyeti bulunmamaktadır. Bunlar; polis, asker, doktor, hakim-savcı, engelli memur alımıdır. Dolayısıyla bu kadrolar da yukarıda 5 binin dışında değerlendirilmelidir.
 
​Sonuç olarak 2017 yılı için memur alımında bir kısıtlamanın olacağı gerçek olup özellikle kadrolu alımların yerine sözleşmeli memur alımına gidileceketir.
 
​Personel ihtiyacı bulunan kamu kurum ve kuruluşları da yukarıdaki atama izni dışında sözleşmeli personel alımına giderek ihtiyaçlarını karşılayacaklardır.
 
​So olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın 2017 yılında kamuya 60 bin yeni personel alınacağı yönündeki açıklamasını hatırlatalım.
 
​Kamusal Haberler
2017 kaç memur alınacak kaç öğretmen alınacak memur alımı kaç polis alınacak memur atama sayısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)