Sözleşmeli Öğretmenlik Ve Mülakat Sistemi

Bu sene Kamu Personeli Seçme Sınavı’na giren öğretmen adayları sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat sistemi ile karşı karşıya geldi.

Sözleşmeli Öğretmenlik Ve Mülakat Sistemi
Sözleşmeli Öğretmenlik Ve Mülakat Sistemi

Bu sene Kamu Personeli Seçme Sınavı’na giren öğretmen adayları sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat sistemi ile karşı karşıya geldi. Adayların bir kısmı bu sistemi yararlı bulsa da çoğu öğretmen adayı bu sistemin adil bir sistem olmadığı yönünde görüş bildirdiler.

 

Sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat sistemine göre ataması yapılmış bir öğretmen ihtiyaç duyulan illerde 6 yıl görev yapacak ve bu süre içinde tayin isteme hakkı olmayacak. 4 yılın sonunda kadroyu hak eden öğretmen bulunduğu yerde 2 sene daha görev yaptıktan sonra tayin isteme hakkını kazanacak. 6 sene içinde hiçbir sebeple olsun (eş durumu,sağlık vs…) tayin isteme hakkı olmayacak. Bu durum en fazla doğu ve güney doğu illerinde yaşayan öğrenciler için çok sevindirici bir durum oldu.Çünkü batıda rahatlığa alışmış bir öğretmen doğunun zor koşullarından şikayet edip 1 senesi dolar dolmaz bir şekilde tayin hakkını kullanıyordu. Ama bu sistemle bir öğretmen bir öğrenciyi bir sonraki eğitim kademesine çok rahat taşıyabilecek. Öğrencilerde çok sık öğretmen değiştirmek zorunda kalmayacak.

 

Şimdi herkesin aklını kurcalayan bu mülakat sistemini açıklayalım.Bir branşa verilen kontenjanın 3 katı fazlası kadar aday mülakata girmeye hak kazanır.Örneğin; sınıf öğretmenliğinden o sene için 100 öğretmen ihtiyacı varsa, puan sıralamasına göre 1. den başlanır ve son olarak 300. aday mülakata çağrılır.Mülakatta aday çeşitli alanlardan sözlü sınava tabi tutulur. Artık bu aşamadan sonra 1. Ve 300. aday eşittir. Kamu personeli seçme sınav puanının hiçbir etkisi yoktur. Mülakattan kim yüksek puan alırsa atanmaya o hak kazanır. Zaten bu sistemin adil olmadığı yönündeki serzenişlerde bu durumdan kaynaklanıyor. Üniversite sınavında eğitim fakültesini kazanmış adaylar zaten yeterliliğini ispatlamışlardır. 4 sene yorucu ve ağır bir eğitimin ardından, Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan da yüksek bir puan alıp atanma hayalleri kurarlarken karşılarına çıkan bu sistemi geleceklerine çekilmiş bir set olarak görmektedirler. Sınav puanı yüksek fakat mülakat puanı düşük bir adayın atanamayıp, sınav puanı düşük fakat mülakat puanı yüksek bir adayın atanması gibi çokça örnek sosyal medyada tepki almaktadır.

 

Sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat sistemi olumlu ve olumsuz açıdan özellikler taşımakta. Bu sistemin ne zamana kadar süreceği ise herkesçe merak konusu. Umarız ki her zaman istenilen olur ve gerçekten hak etmiş öğretmenleri görevlerinin başında görürüz.

sözleşmeli öğretmenlik öğretmen ataması mülakat sözlü devam edecek mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)