Kamuda FETÖ Temizliği Devam Edecek

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez hem darbe girişimi hem de terör saldırısını aynı anda yaşamıştı.

Kamuda FETÖ Temizliği Devam Edecek
Kamuda FETÖ Temizliği Devam Edecek

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez hem darbe girişimi hem de terör saldırısını aynı anda yaşamıştı. Bu olaydan sonra soruşturmalar derinleştirilmiş; OHAL ilan edilmiş ve yüz milyona varan sayılarda kişi görevinden uzaklaştırılmıştı. Toplam sayı itibariyle görevinden uzaklaştırılan kamu personeli sayısı 86 bin civarında seyretmekteydi. Olağanüstü hal döneminin uzatılmasıyla birlikte soruşturmaların devam edeceği sinyali verildi. Ve başsavcılıklar ilk günkü tempolarında bu teröristlere yardımcı olan kişileri ortaya çıkarmaya devam ettiler.

Bu kapsamda Emniyet'te görevden uzaklaştırılanların sayısı 10 bini, TSK'da 4 bin 500'ü geçti. Akşam'da yer alan habere göre yargıda ise 3 bin 500'e yakın hâkim ve savcı açığa alındı. Üç ayda kamuda açığa alınanların sayısı 80 bini buldu. Görevden almalarda en çetin araştırmalar istihbarat dairlerinde ve askeri kurumlarda gerçekleşti. Ülkenin güvenliğini önceleyen kurumlarda gerekli temizliğin bir anda yapılması için güvenilir personellerden oluşan ekipler aylardır çalışmalarını sürdürüyorlar. BYLOCK uygulamasının deşifre edilmesi işlemi de tamamlandıkça incelemeler genişletilecek ve işten almalar devam edecek. Bu sırada kamuda sadece FETÖ/PDY soruşturması değil PKK soruşturması da yapılmaktadır. PKK’lı kamu personelleri de açığa alma listelerine dâhil edilmekte ve PKK’lı olduğu belirlenen belediyelere kayyumlar atanmaktadır.

Bir yandan da Dış İşleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı da Gülen’in iadesi için gereken diplomatik görüşmeleri devam ettirmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!