OHAL kalksa da kamudan ihraç edilen memurlar göreve iade edilebilecek!

Olağanüstü Hal durumu, TBMM'de kabul edilerek 3 ay süreyle uzatıldı. Bu süreçte kamudan soruşturma haberleri gelmeye devam etmektedir.

OHAL kalksa da kamudan ihraç edilen memurlar göreve iade edilebilecek!
OHAL kalksa da kamudan ihraç edilen memurlar göreve iade edilebilecek! Admin

FETÖ'nün darbe girişimi ile birlikte kamu personelleriyle ilgili bir soruşturma süreci başlatılmıştı. Bu sürece, PKK ile ilişkisi olduğu iddia edilen öğretmenler de dahil edilince birçok memur ya ihraç edilmiş ya da açığa alınmış oldu.

 

Tüm bunlar yaşanırken çeşitli kamu kurumlarında, açığa alınan memurlardan göreve iade edilenler de oldu. Açığa alınan memurların iade işlemleri Valilikler eliyle yapıldı. Ancak ihraçların göreve iadeleri için yeni bir KHK hazırlanacak. İhraç olan memurlar ve öğretmenler haber beklemektedir.

 

Şu an uzatılan OHAL süreci içerisindeyiz. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin açıklamalarına göre bir KHK daha hazırlanmakta ve bu KHK içerisinde ihraç edilen memurlardan göreve iade edilenlerin isim listesi de olacak. Bu yüzden göreve iade KHK'sı olarak da adlandırılmaya başlayan Kanun Hükmünde Kararname sabırsızlıkla beklenmektedir.

 

3 ay sonra OHAL süresi sona erecek. Peki, OHAL uzatılmazsa OHAL'de gerçekleşen kamudan ihraçlarla ilgili iade işlemleri olacak mı?

OHAL'den sonra da göreve iadelere devam edilecek mi?

Bu sorunun cevabı, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'den geldi. Nurettin Canikli, sorulan bir soru üzerine KHK çalışmalarının devam ettiğini, bu KHK ile birlikte göreve iade edilecek memurlar ile ilgili isimlerinin de olacağını ancak hazırlanan KHK'nın kapsamının biraz daha geniş olacağını belirtti.

 

Canikli, OHAL bünyesinde hazırlanacak olan son kararnamede ise OHAL'den sonra olası göreve iadeler için idarelere yetki verileceğini açıkladı.

 

Canikli, FETÖ ile ilişkisinin olmadığı birkaç yıl sonra bile olsa tespit edilen memurların göreve iadelerinin mümkün olacağını, haklarının iade edileceğini belirtti.

 

Sonuç olarak;

FETÖ'den ihraç edilen öğretmen, polis, asker, doktor ve tüm memurların suçsuz oldukları birkaç yıl sonra da anlaşılsa hazırlanacak olan KHK'da idarelere verilecek geniş ve süresiz yetkiyle kamu görevine iadeleri mümkün olacaktır.

 

Kamusal Haberler

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

ohalden sonra göreve iade ihraç edilen memurlar göreve iade olacak mı yeni göreve iade khk sı olağanüstü hal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)