Bireysel Emeklilik (BES) nedir? BES zorunlu mu? İşte sorular ve cevaplar!

1 Ocak 2017'de çalışan kesimin hayatında değişlik olacak ancak henüz insanlar tam olarak ne olacağını çözememiş durumdalar. Kamusal Haberler olarak sizleri BES konusunda bir nebze de olsa aydınlatmak istedik... İşte BES ile ilgili temel sorular ve cevaplar...

Bireysel Emeklilik (BES) nedir? BES zorunlu mu? İşte sorular ve cevaplar!
Bireysel Emeklilik (BES) nedir? BES zorunlu mu? İşte sorular ve cevaplar! Admin

Bugüne kadar gönüllük esasına dayalı olan Bireysel Emeklilik Sistemi olan BES, devletin tasarruf politikası kapsamında 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren sistemdeki yerini tamamen alacak. Biz de Kamusal Haberler olarak bu konuda akıllara takılan sorulara cevaplar bulmak istedik. İşte BES ile ilgili en önemli sorular ve cevaplar...

 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir?

​BES, bir banka üzerinden bireysel emeklilik hesabı açıp oraya her ay belirli tutarda para yatırmak ve zaman geldiğinde de parayı çekmek veya her ay düzenli olarak belirlenen miktarda maaş almak üzerine kurulan bir sistemdir. Amaç, çalışanın tasarruf yapmasının sağlamaktır ancak elbette ki bankalar da bu işten kârlı çıkmaktadırlar. Ciddi miktarlarda parayı bünyelerine alıp işletmektedirler.

 

BES'e katılım zorunlu mudur?

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle, 45 yaşın altındaki maaş alan her çalışanın Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılımı zorunlu olacaktır. ancak Başbakanlık, BES'e katılımda kademeli geçiş kararı aldı. Memurların ve diğer ücretli çalışanların BES'e ne zaman dahil olacağını öğrenmek için aşağıdaki haberi inceleyebilirsiniz.

 

BES'e kim ne zaman katılacak?

 

BES'e dahil olduktan sonra çıkış yok mudur?

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle 45 yaş altındaki her ücretli otomatik olarak BES'e dahil olacaktır. İki aylık bir deneme süresinin ardından cayma hakkını kullanarak BES'ten çıkabilecektir. Cayma hakkından sonra 10 iş günü içinde de yatırmış olduğu parayı geri alaibilecek. Ancak BES'ten çıkması durumunda hiçbir devlet desteği de alamayacaktır. İleryen zamanlarda da çıkmak mümkündür ancak aşağıda belirteceğimiz üzere belirli süreler vardır.

 

BES'te devlet katkısı olacak mıdır? Bu devlet katkısı ne zaman olacak?

BES'te devlet katkısı olacaktır. Bireysel emekliliğe dahil olan çalışanlar için iki türlü katkı olacaktır.

Devlet ilk katkıyı BES'e dahil olup iki ay sonra cayma hakkını kullanmadan sistemde kalmaya devam edenler için sağlayacaktır. Devlet, bu şekilde giriş yapan çalışanların hesabına bir defaya mahsus olmak üzere 1.000 TL yatıracaktır.

Bu 1.000 liralık devlet katkısı, elbette asıl katkı değil. Bu bir nevi BES'te kalanları teşvik etmek içindir. BES'i devlet katkılı yapan şey ise her çalışana yatırdığının yüzde 25'i oranında yapacağı katkıdır. Yani basit bir hesapla 100 TL yatırana 25 TL de devlet katkısı verilecektir.

 

​BES'te devlet katkısının şartları nelerdir? Devlet katkısının sınırı var mıdır?

Devletin vereceği BES katkısının elbette belirli şartları bulunmaktadır. Yüzde 25 oranındaki devlet katkısını alabilmek için çalışanın 10 yıl boyunca sistemde kalması gerekmektedir. Ayrıca 56 yaşını doldurma şartı da buna ek olarak aranmaktadır.

​3 yılı tamamlamadan BES'ten ayrılan çalışanlara herhangi bir devlet katkısı sağlanmayacak.

3 yıldan fazla kalanlar için sırasıyla sunulacak devlet desteği oranı şu şekilde olacaktır:

- Sistemde 3-6 yıl arasında kalanlar devlet katkısınını yüzde 15'ini alacak.

- 6-10 yıl arasında kalanlar devlet katkısının yüzde 35'ini alabilecek.

​BES'te 10 yılını doldurmasına rağmen 56 yaşına henüz gelmemiş olan çalışanlar ise devlet katkısının yüzde 60'ını alacaklar.

​BES'e dahilken emekli olanlar, hayatını kaybedenler, herhangi bir malul olma nedeniyle ayrılan çalışanlar ise devlet katkısının tamamını almaya hakkını kazanacaklar.

 

BES'e para nasıl yatırılacak?

​Bireysel emekliliğe dahil olan çalışanın BES ödemesi yapmak için herhangi bir şey yapmasına gerek yok. BES'e katılan çalışanın her ay maaşından düzenli olarak BESk kesintisi yapılacak.

 

Çalışanların, asgari ücretlilerin, memurların BES kesintileri ne kadar olacak?

BES'e katılan her çalışanın maaşından otomatik olarak kesilecek olan BES kesintisi miktarı, her ay çalışanın aldığı brüt maaşın yüzde 3'ü olacak.

 

​Örnek hesap yapacak olursak;

Aylık brüt bazda eline 2.000 TL geçen bir çalışanın maaşından yüzde 3 oranında BES kesintisi yapılacak. Bu da 2.000 TL için 60 liraya denk gelmektedir. Yani  bu çalışan maaşının her ay 60 lirasını otomatik olarak BES hesabına yatırmış olacak.

​Hesabı bu örnek üzerinden sürdürecek olursak yukarıda saydığımız tüm şartları yerine getiren ve 56 yaşını dolduran brüt 2.000 TL maaş alan çalışan para yatırmaya başladığı ilk yıl BES hesabında 60 TL X 12 Ay = 720 TL para biriktirmiş olacak.

​Tüm şartları tuttuğu için de devlet desteğinin yüzde 25 olacağını hesap edersek bu çalışana yüzde 25'lik devlet katkısı olarak da 180 TL verilecek. Tabi bu oran, maaş artışlarıya birlikte kesintinin artmasından da etkilenecektir.

​Bir asgari ücretlinin şu anki maaşı baz alındığında ise asgari ücretliden aylık 50 TL gibi bir BES kesintisi yapılacak.

​Memurlar da e-devlet üzerinden maaş bordrolarında yer alan brüt maaşın yüzde 3'ünü BES kesintisi olarak ödeyecekler.

 

​Kamusal Haberler / ÖZEL

 

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

bes nedir bireysel emeklilik nedir bes zorunlu mu bes kesintisi ne kadar bes kesintisi memur asgari ücret bireysel emeklilik bes ile ilgili sorular
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)