Göreve iade KHK'sıyla kaç memur göreve geri dönecek?

Öğretmen, polis, doktor kısacası kamuda görevli birçok memurun ve ailesinin merakla beklediği yeni Kanun Hükmünde göreve iade kararnamesiyle ilgili hazırlıklar sürerken Türkiye Gazetesi, kamuda kaç memurun göreve iade edileceği haberini paylaştı.

Göreve iade KHK'sıyla kaç memur göreve geri dönecek?
Göreve iade KHK'sıyla kaç memur göreve geri dönecek? Admin

Bilindiği gibi 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanan 670, 671 ve 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamuda görevli yaklaşık 29 bin öğretmen toplamda ise yaklaşık 50 bin memur kamu görevinden ihraç edilmişti.

 

​Bu ihraçların ardından birçok itiraz gelmiş ve Hükümet de Valilikler bünyesinde itiraz mekanizması oluşturmuş, gelen itiraz dilekçelerini Ankara'da Bakan Yardımcılarının başkanlık ettiği komisyonlarda değerlendirmeye başladı.

 

​Tüm bu incelemeler sonucunda ise yeni bir KHK'nin çıkarılacağı ve içerisine göreve iade ile ilgili bir maddenin de olacağı belirtildi. Ayrıca yeni kararnamede yen ihraçların olacağı da belirtiliyor.

 

Peki, göreve iade KHK'sı ile kaç memur görevine iade edilecek?

Türkiye Gazetesinden Ebru Karatosun'un edindiği bilgilere göre kanun hhükmünde kararnameler ile görevlerinden atılan memurlardan 8 bini göreve iade edilecek. Memurların göreve iade edilmelerinin ardından tüm hak edişleri de kendilerine geri verilecek.

 

​Tabi bu göreve iade edilecek memurlarla ilgili soruşturma sürecinin biteceği anlamına gelmiyor. Soruşturmalar, kamu kurum ve kuruluşları tarafından idari olarak devam ettirilebilecek.

 

​Göreve iade edilecek 8 bin memurun kaçının öğretmen, polis, asker, doktor ve diğer memurluklar olacağı çıkacak olan göreve iade kararnamesiyle belli olacak. Şunu da belirtelim ki haberde yer alan 8 bin kişinin yeni KHK ile göreve iade edileceği detayı, Hükümet yetkililerinin hata payının binde bir orannında olduğu söylemiyle çelişmektedir. Gelişmeleri ve kamu haberleri sizler için takipteyiz!

göreve iade khk yeni ihraçlar olacak mı kaç memur iade edilecek hangi memurlar göreve dönecek yeni khk ne zaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!