5. sınıfta yabancı dil ağırlıklı sistem gelecek yıl pilot uygulamayla başlıyor!

MEB, 5. ders sınıfların müfredatında ve eğitim sisteminde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

5. sınıfta yabancı dil ağırlıklı sistem gelecek yıl pilot uygulamayla başlıyor!
5. sınıfta yabancı dil ağırlıklı sistem gelecek yıl pilot uygulamayla başlıyor! Admin

Okullarımızda verilen yabancı dil eğitim hakkında gelen şikâyetler, öğrencilerin o kadar yıl İngilizce eğitimi almalarına rağmen İngilizceyi hemen hemen hiç konuşamamaları, Bakanlığı yabancı dil eğitiminde köklü değişiklikler yapmaya yöneltti.

 Şu ana kadar öğretilen yabancı dil, pratik konuşmaktan ziyade gramer bilgisine dayandığından öğrencilerin konuşma alışkanlıklarını ilerletmek o kadar da kolay olmamaktadır.

İşte Bakanlık, tüm bu olumsuzlukları ve aksaklıkları görerek 5. sınıflarda görülen eğitimi kökten değiştirmeye karar verdi. İlk uygulama da MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu'nun açıklamalarına göre önümüzdeki yıl pilot olarak uygulamaya konulacak. Yapılacak pilot uygulamada aksaklıklar tespit edilecek ve ardından yeni sistem hayata geçirilecek.

 

Peki, 5. sınıfların yeni eğitim sisteminde hangi dersler olacak?

 Bu soruya da cevap veren Dr. Cem Gençoğlu, yabancı dil eğitiminin zaten ağırlıkta olacağını belirtti. Bu nedenle 5. sınıf müfredatında 20 saat civarında yabancı dil dersi olacak. Yabancı dil derslerinin yanında 5. sınıf öğrencilerine Türkçe ve Matematik dersleri de belirli saatlerde (4-5 saat) verilecek. Yine öğrencileri sosyal yönde geliştirmek amacıyla da seçmeli olarak Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar dersi bulunacak.

Bakanlık, bu değişiklikle birlikte 5. sınıftan 6. sınıfa geçen bir öğrencinin yabancı dil konusunda kendini ifade edebilecek bir seviyeye gelmesini sağlamayı amaçlıyor.

 Bu noktada akıllara diğer dersler veya şu anda ders saati daha fazla olan Türkçe ve Matematik derslerinin 5. sınıflardaki durumu gelecektir. Bakanlık bu konuda da bir çalışma yürüyor. Özellikle temel derslerdeki müfredat hem sadeleştirilecek hem de diğer sınıflara kaydırılacak. Bu şekilde 5. sınıftaki ders yükünü de hafifletilmiş olacaktır.

​Kamusal Haberler

5. sınıflar yeni eğitim sistemi hangi dersler olacak yabancı dil 5. sınıf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!