Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD kontrolündeki Afrin'e müdahaleyi mi işaret etti?

Türkiye artık güvenlik doktrininde değişikliğe gittiğini bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağzından tüm dünyaya duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD kontrolündeki Afrin'e müdahaleyi mi işaret etti?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD kontrolündeki Afrin'e müdahaleyi mi işaret etti? Admin

Gerek bölgemizde yaşanan son gelişmeler gerekse sınır hattından içeri sızmalar artık Türkiye'nin sabrının son sınırı oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde muhtarlarla yaptığı toplantıda Türkiye'nin artık terör olayı olmasını beklemeyeceğini, olası olaylara önceden müdahale edeceğini açıklamıştı. Erdoğan bu açıklamasının ardından dün de Kilis hattının öneminden bahsederken gerekmesi halinde o sınırın da terör örgütlerinden arındırılacağını vuruladı.

Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan neyi kastediyor?

Bilindiği gibi Kilis ve Kırıkhan, PYD'nin kontrol ettiği Afrin ile sınır komşusu durumdadır. Güvenlik kaynaklarının verdi bilgilere göre PYD kontrolündeki bölgelerden belirli aralıklarla Türkiye'ye giriş yapılmakta ve terör olayları gerçekleştirilmektedir. Özellikle Kilis'e sık sık düşen havan mermilere de bunun göstergesi durumundadır. Oralardan giren teröristler eylem gerçekleştirdikten sonra yine Suriye'ye dönmektedir.

İşte Erdoğan'ın bahsettiği güvenlik politikası değişikliğine göre bu teröristlerin geldiği yerlerden birisi de Afrin'dir ve PYD buna bir nevi göz yummaktadır ve buna müdahale edilmelidir. Bu nedenle de Erdoğan'ın açıklamaları, Kilis ve Kırıkhan hattını terör unsurlarından temizlemek amacıyla PYD'nin elinde bulunan Afrin'e de müdahale edilebileceği sinyalini veriyor.

Eski güvenlik politikasına göre bir eylemin gerçekleşmesinin ardından güvenlik güçleri müdahale gelmekteydi. Ancak yeni doktrinde alınan istihbaratlar sonucunda herhangi bir eylem beklenmeden doğrudan müdahale edilmesi öngörülüyor. Zaten Türkiye'nin başlattı Fırat Kalkanı operasyonu de yeni güvenlik politikasının bir sonucudur.

Sonuç itibariyle gerekli görülmesi halinde PYD'nin kontrolündeki Afrin'e müdahale edilebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediği gibi bu devletin beka meselesidir.

Kamusal Haberler

Afrin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları afrine müdahale Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları Müdahale Kilis Kırıkhan Pyd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)