675 sayılı KHK dışında yeni KHK ile yeni ihraçlar olacak mı?

1 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerden sonra merakla beklenen yeni kararnameler yayınlandı.

675 sayılı KHK dışında yeni KHK ile yeni ihraçlar olacak mı?
675 sayılı KHK dışında yeni KHK ile yeni ihraçlar olacak mı? Admin

Yayınlanan 675 sayılı KHK, yeni ihraç listeleri ve göreve iade listelerini barındırırken 676 sayılı KHK ise bazı kanun ve yönetmeliklerdeki değişiklikleri içeriyor.

Yayınlanan 675 sayılı KHK ile kamu personellerinden 10 bin memur daha görevlerinden ihraç edildi. Yapılan ihraçlar kurum bazlı değerlendirildiğinde öne üç bakanlık çıkıyor. Bunlar Adalet, Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarıdır. Üç bakanlıktan toplam 8 bine yakın memur ihraç edildi.

Yeni kararnamenin yayınlanmasının ardından yeni bir ihraç kararnamesinin gelip gelmeyeceği, kamuda yeni ihraçların olup olmayacağı merak konusu haline geldi. Bu konu hakkında KHK'lar çok yeni olduğundan henüz Hükümet çevrelerinden değerlendirmeler yapılmış değil. Ancak mevcut durumda KHK ile ihraç edilmeyen ve açıkta bulunmaya devam eden öğretmen ve memurlar var.

PKK ile ilişkisi olduğu iddiasıyla açığa alınan öğretmenlerden göreve iade edilen ve ihraç edilenler olsa da henüz ihraç edilmeyip göreve başlamayan  öğretmenler de bulunuyor. Bunun yanında Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan ve ihraç edilmeyip açıkta bekleyen 2 bin civarında sağlık personeli de bulunmaktadır.

Sonuç olarak kamu kurum ve kuruluşlarında açığa alınıp haklarında açılan soruşturma tamamlanmayan memurlar bulunuyor. Bu memurlarla ilgili tesis edilecek işlem kamudan ihraç yönünde olacaksa bu karar için yeni bir KHK çıkarılacaktır. Tesis edilecek işlemlerin tamamı göreve iade yönünde olursa yeni bir KHK'ya gerek kalmadan Valilikler eliyle memurun göreve iade işlemi gerçekleştirilecektir.

Süreci Kamusal Haberler olarak takipteyiz! Kamudaki öğretmen ve memur haberleri ile ilgili tüm ayrıntıları sitemizden takip etmeye devam edin!

Yeni ihraçlar olacak mı Yeni khk çıkacak mı Yeni khk ihraç olacak mı Kamudan ihraçlar bitti mi Açığa alınan memurlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
anlamadımgitti     2016-11-01 Haberin başlığına bakınca içinde bişey var sanıyo insan.bu haberde yazanları mantıken herkes düşünür zaten.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)