675 ve 676 sayılı KHK'lar memurlar için neleri değiştirdi?

29 Ekim 2016 tarihinden yayınlanan yeni Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlar ve yeni atanacak memurlar ile ilgili bazı düzenlemeler getirildi.

675 ve 676 sayılı KHK'lar memurlar için neleri değiştirdi?
675 ve 676 sayılı KHK'lar memurlar için neleri değiştirdi? Admin

29 Ekim’de yayınlanan 675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile birlikte kamuda görevli memurlardan 10 bini kamu görevlerinden ihraç edildiler.

 

İhraçların yanında göreve iade edilen personeller, kapatılan basın ve yayın organları, yeniden açılan eğitim kurumları gibi maddeler de yeni KHK’larda bulunmaktadır.

 

Yayınlanan 675 sayılı KHK daha çok ihraç kararlarını içerirken 676 sayılı KHK ise ihraçlar dışında birçok alanda bazı düzenlemeleri getiriyor.

 

675 Sayılı KHK ile İlgili Tüm Haberler İçin TIKLAYIN

 

Peki, yayınlanan KHK’lar memurlar için ne gibi düzenlemeler içermektedir? İşte detaylar…

 

3 aylık açığa alma / soruşturma süresi OHAL’de geçerli olmayacak

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 145. Maddesine göre bir soruşturma en çok üç ay devam edebilir. Üç aylık süre zarfında bir karara varılmazsa memur görevine geri döner.

İşte bu maddedeki üç aylık süre, çıkan KHK ile OHAL süresinde uygulanmayacak.

 

Yeni KHK'da açığa alma süresiyle ilgili yapılan düzenleme şu şekildedir:

 

Memur alımlarında güvenlik soruşturması yapılacak!

Yeni KHK’da yer alan bir madde ile yeni memur alımlarında güvenlik soruşturmasını yapılması da resmiyet kazandı. Aslında kamuya yeni memur alımlarında zaten bir soruşturma safhası vardı. Ancak kurumlar kendi bünyelerinde bunu gerçekleştiriyorlardı.

 

KHK ile getirilen düzenleme Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinde yer alan birinci fıkranın A bendine 8. madde olarak eklendi.

 

Eklenen madde şu şekildedir:

"8. Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak."

 

 

Terör örgütüne yardım, devlet memurluktan çıkarma gerekçesi sayıldı

 

DMK’nın 125. maddesinde devlet memurlarına verilecek cezalar düzenlenmiştir. Bu maddenin (E) bendinde ise devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektirecek haller bulunmaktadır.

 

KHK ile yapılan düzenlemede devlet memurluğundan çıkarma gerektiren (E) bendine yeni bir madde eklendi.

 

Eklenen yeni madde şu şekildedir:

"l) Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak."

 

Sözleşmeli sağlık personeli alımında sözlü sınav kullanılabilecek

 

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının yeniden hayata geçirilmesinin ardından sözleşmeli sağlık personeli alımları da yapılabilecek.

 

Yapılacak olan sözleşmeli sağlık personeli alımlarında KPSS puanı kullanılabileceği gibi ihtiyaca göre Sağlık Bakanlığı tarafından KPSS puanına baz alınarak sözlü sınavla da atama yapılabilecek.

Ayrıca bu şekilde atanan sözleşmeli sağlık personeli, atandığı yerde dört yıl kalmak zorunda olacak. Olası eş durumu tayinlerinde ise sözleşmeli sağlık personeli süresi dolmadan eşinin yanına gidemeyecek. Eşi, sözleşmeli sağlık personeline tabi olacak.

 

Sözleşmeli sağlık personeli olarak atanan kişi, 4 yıllık çalışma süresini doldurduktan sonra isterse kadroya geçebilecek. Ancak kadroya geçtikten sonra aynı yerde en az iki yıl daha çalışmak zorunda olacak.

 

Yine sözleşmeli olarak atanan personel ile herhangi bir sözleşme imzalanmadan sözleşmeden kaynaklı herhangi bir hak talebinde bulunamayacak. Ancak sözleşme imzalandıktan sonra doğacak olan haklara sahip olabilecek.

 

Kamusal Haberler

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

memurluktan çıkarma cezası 675 sayılı khk 676 sayılı khk memurlar yapılan düzenlemeler personel alımı sözlü sınav açığa alma süresi yapılan değişiklikler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!