Avrupa Birliği uyumlu çipli pasaport dönemi başladı!

Avrupa Birliği ile görüşülen vize muafiyetinin yerine getirilmesi için Türkiye'nin yerine getirmesi gereken 72 kriter var ve o kriterlerden birisi de pasaportların değişimiydi.

Avrupa Birliği uyumlu çipli pasaport dönemi başladı!
Avrupa Birliği uyumlu çipli pasaport dönemi başladı! Admin
AB ile yapılan görüşmeler neticesinde pasaportlarda değişime gidilecek. Değişim sebebi ise AB ile vizelerin kaldılmasından sonra Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine serbestçe girmelerini sağlamak.
 
​İşte bu serbest geçiş için de eski pasaportların değişmesi ve çipli pasaportların dağıtılması gerekiyor. Konuyla ilgilenen İçişleri Bakanlığı, Arupa Birliği uyumlu olan çipli pasaportları hazırladı. 1 Kasım 2016 itibariyle başvuran vatandaşlar, yeni olan Avrupa Birliği uyumlu çipli pasaportlarını alabilecekler.
Yeni pasaportlar nasıl alınacak? Pasaport başvurusu nereye yapılacak?
 
Yeni, AB uyumlu çipli pasaport almak isteyen vatandaşlar, Emniyet Genel Müdürlüğünün e-pasaport sitesinden veya emniyet müdürlüklerinin pasaport şube birimlerinden randevu alacaklar. Randevu alcak olan vatandaşlarn yeni çipli pasaport alabilmeleri için randevuya giderken yanlarıda kimlikleri ve iki adet fotoğraf da bulundurmaları gerekiyor.
 
​Yeni pasaportlarda parmak izi de olacağı için evraklar teslim edildikten sonra çipli pasaportta kullanılmak üzere başvuranlardan parmak izi alınacak.​​ İşlemin devamına ve çipli pasaportların teslimine dair bilgiler, ilgili birimce verilecek.
 
Eski pasaportların geçerliği ne olacak?
 
Alınan bilgiler göre yeni pasaportunu alan vatandaşların kulandıkları eski pasaportların geçerliği bitecek. Eski pasaportların vize süreleri dolmamışsa kullanılmaya devam edilebilecekler.
ab uyumlu pasaport pasaport randevu yeni pasaport almak yeni pasaport çıkarmak ab uyumlu çipli pasaport çipli pasaport başvurusu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!