ÖTV düzenlemesiyle araçlara 50 bin lira zam mı gelecek?

Son günlerde Hükümet'in araçlarda bir ÖTV düzenlemesi yaptığıyla ilgili haberler çokça duyulmaya başlandı.

ÖTV düzenlemesiyle araçlara 50 bin lira zam mı gelecek?
ÖTV düzenlemesiyle araçlara 50 bin lira zam mı gelecek? Admin

Basında yer alan ÖTV düzenlemesi haberleri, ardından "Araçlara 50 bin lira zam gelecek" haberlerine dönüştü.

Bahsi geçen ÖTV düzenlemesi, Maliye Bakanlığının üzerinde çalıştığı ve araçların motor hacimlerine göre ÖTV'lendirilmesi şeklindedir. Naci Ağbal, bu konuda yaptığı açıklamada araçları motor silindir hacimleri ile fiyatlarının arasında bir fark olduğunu ve yapılacak düzenlemeyle de araçlardan alınacak vergileri, fiyatlara göre ayarlama yetkisinin alınmak istendiğini belirtti.

Bakan Ağbal, düzenlemenin mantığını örneklendirerek 50-70 bin aralığındaki araçlardan alınacak vergi ile daha düşük fiyattaki araçlardan alınacak vergi oranlarının farklı olması olarak açıkladı.

Ağbal, araçların motor silindirlerinin aynı olmasına rağmen fiyatlarının çok farklılaşabileceğini, bu farklılıkların ÖTV'ye de yansıtılabileceğini belirtti.

Toplumda alınan araçların fiyatları ile ödenen vergilerin birbiriyle örtüşmesi, adil olunması konusunda bir talep olduğunu belirten Ağbal, amaçlarının bu beklentiyi karşılamak olduğunu sözlerine ekledi. Düzenlemenin zamanlaması olarak kararın Hükümet tarafından verileceğini belirtti.

 

Naci Ağbal'ın açıklamaları araçlarda ÖTV zammını mı getirecek?

Bu can alıcı soruya yine konuyu gündeme getiren Naci Ağbal cevap verdi. Ağbal, yaptığı açıklamalardan bu sonucun çıkarıldığını görünce araçlara 50 bin lira zam geleceği yönündeki haberlerin külliyen yalan olduğunu, bu tür haberlerin piyasaları ürkebileceğini ve araçlara 50 bin lira zam gibi bir düzenlemenin olmadığını söyledi. Kendilerini hiçbir şekilde ifade edilen şekilde bir artış planlarının olmadığını açıkladı.

araçlara ötv zammı araba ötv zammı ötv düzenlemesi naci ağbal 50 bin lira zam araçlara zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)