Asgari ücretteki vergi dilimi düşüşü AGİ zammıyla çözülecek!

Vergi dilimleri yüzünden asgari ücretle çalışanların maaşlarındaki düşüş, asgari geçim indirimine yapılacak olan zamla ortadan kalkacak.

Asgari ücretteki vergi dilimi düşüşü AGİ zammıyla çözülecek!
Asgari ücretteki vergi dilimi düşüşü AGİ zammıyla çözülecek! Admin

Bilindiği gibi maaşla çalışanlar, yüzde 15'lik vergi dilimi ile Ocak ayına başlarlar. Çalışanların aldığı maaşlar, vergi matrahlarının şişirince de bir üst dilimden vergi ödemeye başlanır. Yüzde 15'ten çıkan çalışan, kendini yüzde 20'lik vergi diliminde bulur. Yani maaşından yüzde 5 oranında daha fazla kesinti yapılır.

 

İşte bu durum, asgari ücretle çalışanların maaşlarını da etkiledi. 1,300 liraya çıkan asgari ücretin vergi dilimleri nedeniyle Ekim-Kasım-Aralık aylarında 1,300 TL'nin altına düşme ihtimali doğunca Hükümet olaya müdahale etti.

 

Konu hakkında Gelir Vergisi Kanunu'nda 28.10.2016 ​ tarihinde yapılan bir değişiklikle Ekim 2016'dan itibaren aldığı maaş, 1.300,99 liranın altına düşen çalışanların maaşları, asgari geçim indiriminde yapılacak olan zamla yine aynı seviyeye yükseltilecektir.

 

​1,300 TL alan bekar ve çocuksuz bir çalışanın maaşı, Ekim ayından itibaren bir üst vergi dilimine girdiği için maaşında yaklaşık olarak 70 TL'lik bir azalma oldu. Azalan bu miktar, Bakanlar Kurulu'nun 28.10.2016 tarihli ve 29871 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan kararıyla Asgari Geçim İndirimi zammıyla telafi edilecek.

 

​Zamlı olarak ödenecek Asgari Geçim İndirimi için Maliye Bakanlığı çalışma başlattı. Hangi şekilde ve hangi dönemlerde ödeneceğine dair bir tebliğ yayınlanacaktır.

asgari ücret vergi dilimi asgari ücret vergi telafisi asgari ücret vergi kesintisi son dakika haber asgari ücret düşecek mi 1300 tl altına düşmeyecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!