Açığa alınan 38 öğretmen göreve iade edildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan OHAL ile birlikte yayınlanan KHK'lar ile açığa alma işlemleri hız kazanmıştı.

Açığa alınan 38 öğretmen göreve iade edildi
Açığa alınan 38 öğretmen göreve iade edildi Admin

Van'da da bu süreçte bazı öğretmenler kamu görevinden ihraç edilmiş, bazı öğretmenler ise haklarındaki soruşturmalar tamamlanıncaya kadar açığa alınmışlardı.

 

FETÖ operasyonları kapsamında 57 öğretmenin kamu görevinden ihraç edildiği Van ilinde açığa alınan 38 öğretmen, görevlerine iade edildiler.

 

Konu hakkındaki açıklama Eğitim-Bir-Sen Van Şube Başkanı Osman Ayşin'den geldi. Osman Ayşin yaptığı açıklamada Van'da açığa alınan 300'ün üzerinde öğretmenin olduğunu, haklarındaki soruşturmanın üzerinden üç ay geçen 38 öğretmenin göreve iade edildiği bilgisini verdi.

 

Van'da mevcut durumda 3 bin civarında öğretmene ihtiyaç duyulduğunu belirten Ayşin, 10 Ekim 2016 tarihinde atanan sözleşmeli öğretmenlere ve göreve iade edilen öğretmenlere rağmen bu açığın dolmadığını ve Bakanlıktan bu konuda bir destek beklediklerini belirtti.

 

Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ve hiç kimsenin suç işleme konusunda bir lüksünün bulunmadığını belirten Şube Başkanı Osman Ayşin, açığa alınan öğretmenlerle ilgili çalışmaların hızlandırılmasını istediklerini vurguladı.

 

Kamuda 672 sayılı KHK ile FETÖ ile irtibatlı oldukları belirtilen 29 bin civarında öğretmen kamu görevlerinden ihraç edilmişti. Bunun akabinde terör örgütü PKK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla da 12 bin civarında öğretmen de açığa alınmıştı.

 

29 Ekim’de yayınlanan 675 sayılı KHK ile yine hem FETÖ hem de PKK bağlantı iddiası sebebiyle 2 bin öğretmen daha kamu görevinden ihraç edilmişti.

van öğretmen açığı 38 öğretmen iade edildi öğretmen göreve iade göreve iade edilen öğretmenler van açığa alınan öğretmenler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)