Haftalık ders saatlerinin azaltılması Mart 2017'de yürürlüğe girebilir!

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, haftalık ders saatlerinin azaltılması ve 5. sınıflardaki hazırlık uygulamasına yönelik açıklamalarda bulundu.

Haftalık ders saatlerinin azaltılması Mart 2017'de yürürlüğe girebilir!
Haftalık ders saatlerinin azaltılması Mart 2017'de yürürlüğe girebilir! Admin

Yusuf Tekin, Nevşehir'de okul yöneticileriyle bir araya geldiği toplantıda açıklamalarda bulundu. ​Müsteşar Yusuf Tekin, haftalık ders saatinin bazı okullarda 45-46 saate kadar çıkabildiğini ve bu kadar ders saatinin çok ağır olduğunu belirtti.

 

Yusuf Tekin, gerek müfredatın sadeleştirilmesi gerekse okullarda görülen haftalık ders saati sayısının azaltılması hakkında da çalışmaların devam ettiğini belirtti. Bu konuda ve değerler eğitiminin yeni müfredatın içine alınması konusundaki çalışmaların Talim ve Terbiye Kurulunca onaylanması süreci içinde olduklarını, buradan gelecek onayın ardından Ocak 2017 tarihinde ise askıya çıkabileceğini vurguladı. Askı süresinden sonra ise alınan kararların ve değişikliklerin Mart 2017 gibi de yürürlüğe girebileceğini söyledi. Tabi bunun uyguamaya konması en erken 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında olabilecek.

 

​Sayın Yusuf Tekin, hangi kademelerin haftalık ders saaterinin düşürüleceği konusunda bir setay vermedi. Hatırlanacağı üzere Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer zamanında ortaokullarda görülen haftalık ders saati 30'dan 35'ı çıkarılmış ve özellikle ikili eğitim yapan okullarda her öğünde 7 daat olmak üzere toplam 14 saat ders işlenir hale gelmişti.

 

​Haftalık ders saatinin azaltılmasıyla ilgili çalışmanın sadece otaöğretimlerle mi ilgili olduğu yoksa ortaokulların da bu çalışmaya dahil olacağı konusu ilerleyen dönemlerde netlik kazanacaktır.

 

5. sınıfların hazırlık sınıfı olması konusuna da değinen Tekin, Türkiye'de 500 veya 600 okuda pilot uygulama yapmak istediklerini belirtti. Planlanan ders saatlerini ise Türkçe 10 saat, Yabancı Dil dersi 20 saat ve geriye kalan birkaç dersin de Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar olarak açıkladı.

yusuf tekin müfredatın sadeleştirilmesi haftalık ders saatinin düşürülmesi ders saatleri azalıyor mu ders saatleri azalacak ders saatleri düşüyor mu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)