KHK'larla ihraç edilen memurların sağlık güvencesi ve hakkı ne olacak?

Gerek FETÖ gerekse PKK ile ilişkisi oldukları belirlenen 50 bin civarında memur kamu görevlerinden ihraç edildi. Peki, ihraç edilenlerin sağlık güvenceleri ne durumdadır?

KHK'larla ihraç edilen memurların sağlık güvencesi ve hakkı ne olacak?
KHK'larla ihraç edilen memurların sağlık güvencesi ve hakkı ne olacak? Admin

672 ve 675 sayılı kanun hükmünde kararnameler ile ihraç edilen memurların hastalanmaları durumunda sağlık güvenceleri ne olacak?  Sağlık hakkından yararlanabilecekler mi? 

 

Kamu görevinden çıkarılan memurların hastanalere başvurmaları durumunda, kendi kurumlarıyla ilişkilerinin kalmaması nedeniyle oluşacak sağlı giderleri bu kurumlar tarafındn karşılanmayacak. Ancak bunun için 5510 sayılı kanunla belirlene 100 günlük sürenin geçirilmesi gerekmektedir.

 

İhraç edilen memur, ihraç tarihinden itibaren 100 gün süreyle genel sağlık sigortasına tabi olmaya devam etmektedir. Belirlenen 100 günlük sürenin tamamlanmasının ardından ihraç edilen memurun eşi çalışıyorsa çalışan eşi üzerinden sağlık haklarından yararlanmaya devam edebilmektedir. Ancak ihraç edilen memurun eşi çalışmıyorsa böyle bir imkan mümkün değildir.

 

İhraç edilen memurun eşi herhangi bir işte çalışmıyorsa veya çalışıyor iken o da ihraç edilmişse bu durumda ,hraç edilen memur Genel Sağlık Sigortası için başvuruda bulunmalıdır. GSS için gelir testi yaptırılacak. Yaptırılacak gelir testinin ardından çıkacak olan genel sağlık sigortası primi ödendikten sonra artık GSS kapsamında sağlık giderleri karşılanacak.

 

İhraç edilen memurların çocuklarıyla ilgili ise şu ayrıntıyı aktaralım: Lisede okuyan çocukların 20 yaşına kadar olan sağlık giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır. Yine üniversitede okuyan öğrencilerin de sağlık giderleri 25 yaşına kadar devlet tarafından karşılanmaktadır.

ihraç edilen memurlar ihraç edilenler sağlık hakkı sağlık güvencesi sağlık güvenceleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!