Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı!

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandılar.

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı!
Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı! Admin

Dün gece haklarında çıkarılan yakalama kararı gereği gözaltına alınan HDP'nin Eş Genel Başkanları, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandılar.

 

Selahattin Demirtaş hakkındaki suçlamalar şunlar:

Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt adına suç işlemek, Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, Cumhuriyet'i ve TBMM'yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanı'na hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs.

 

Figen Yüksekdağ hakkındaki suçlamalar şunlar:

Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü propagandası yapmak, suç işlemeye alenen tahrik, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletini, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama, devletin birliğin ve ülke bütünlüğünü bozma, suçu ve suçluyu övmek.

 

TBMM'de dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte haklarında fezlekeler bulunan milletvekilleri, emniyete ifadeye çağrılmışlardı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal başta olmak üzere çok sayıda milletvekili de bu kapsamda ifade vermek için yapılan çağrıya uymuş ve emniyete gitmişlerdi.

 

HDP'li Milletvekilleri, bizzat Eş Başkanlardan Selahattin Demirtaş'ın HDP grubunda yaptığı çağrıyla ifadeye gitmeyeceklerini açıklamışlardı.

 

KONUYLA İLGİLİ DAHA FAZLA HABER

Gözaltına alınan HDP Milletvekilleri ile ilgili son haberler nelerdir?

Sırrı Süreyya Önder Serbest Bırakıldı

HDP Milletvekili İdris Baluken Tutuklandı!

Gözaltına alınan HDP Milletvekilleri kimler? İşte milletvekillerinin isimleri!

Selahattin Demirtaş ve HDP'li 11 Milletvekili Gözaltında!

selahattin demirtaş tutuklandı figen yüksekdağ tutuklandı hdp genel başkanı tutuklandı tutuklanan hdp milletvekilleri selahattin demirtaş neden tutuklandı figen yüksekdağ neden tutuklandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)