Tutuklanan HDP'lilerin milletvekillikleri düşecek mi? İşte Tüm Ayrıntılar!

Dün HDP'ye gerçekleştirilen operasyonda bazı başta Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere HDP milletvekilleri tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

Tutuklanan HDP'lilerin milletvekillikleri düşecek mi? İşte Tüm Ayrıntılar!
Tutuklanan HDP'lilerin milletvekillikleri düşecek mi? İşte Tüm Ayrıntılar! Admin

Tutuklanan HDP milletvekilleri hakkında akıllara gelen soru şu: Tutuklanan HDP'li vekillerin milletvekillerin düşecek mi? Ara seçim ihtimali var mıdır? HDP grubu çekilmek isterse ne olur?

 

HDP'li vekillerin tutuklanmaları, onların milletvekilliklerinin hemen düşmesi anlamına gelmemektedir. Kişinin milletvekilliğinin düşmesi için almış olduğu mahkumiyet kararının kesinleşmesi gerekmektedir.

 

Görülecek dava sonucunda HDP'li milletvekilleri haklarındaki suçtan dolayı mahkum edilirlerse konu Yargıtay'a gidecek. Yargıtay'a intikal eden mahkumiyet kararı, onanırsa alınan karar TBMM'de okunacak. Bu aşamadan sonra tutuklamaları kesinleşen HDP'lilerin milletvekillikleri düşecek.

 

Tutuklu olarak yargılanacak olan HDP'liler, yargılama safhasında maaşlarını almaya devam edebilecekler. Ayrıca soru önergeleri göndererek TBMM'nin çalışmalarına dışarıdan da katılabilecekler.

 

HDP GRUBU SİNE-İ MİLLET DERSE?

HDP grubu, TBMM'den çekilmelerinin söz konusu olmadığını açıkladı. Ancak bu şekilde bir karar alma noktasında adım atarlarsa yani istifa edip Sine-i Millete dönmek isterlerse, istifalarının TBMM'de kabul edilmesi gerekir. TBMM, istifalarını kabul etmezse bir parti grup olarak Meclis'ten çekilemez.

 

ARA SEÇİM OLABİLİR Mİ? 

Ara seçim de ihtimaller arasındadır. Anayasa'daki hükümlere göre TBMM'deki üye tam sayısının 5'te 1'inin boşalması durumunda ara seçime gidilmesi gerekir. Bu da 28 milletvekiline denk gelmektedir. HDP'nin 59 milletvekili bulunmaktadır. HDP'li veya başka partiden toplamda 28 milletvekili hakkında tutuklama kararı verilir, Yargıtay da bu kararları onarsa Anayasa'daki hüküm gerçekleşmiş olur. Ara seçim hazırlıkları başlar.

tutuklanan hdp milletvekilleri maaş alacak mı ara seçim olur mu hdp grubu meclisten çekilir mi hdplilerin milletvekilliği düşecek mi milletvekilliği nasıl düşer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!