İşte KHK ile ihraç edilen memurun Danıştay'a açtığı davanın sonucu!

OHAL çerçevesinde çıkarılan 672 ve 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler ile birçok memur, kamu görevinden çıkarılmıştı. İhraç edilen memurlardan bazıları dava yoluna gitti.

İşte KHK ile ihraç edilen memurun Danıştay'a açtığı davanın sonucu!
İşte KHK ile ihraç edilen memurun Danıştay'a açtığı davanın sonucu! Admin

672 sayılı KHK ile kamudan ihraç edilen bir memurun, ihraç işleminin reddine ilişkin Başbakanlık aleyhine doğrudan Danıştay'da açtığı dava sonuçlandı! 

 

Danıştay 5. Dairesi'nin sonuca bağladığı dosyada ihraç edilen memurun isteği, görev yönünden reddedilmiştir. Danıştay, bu davadaki uyuşmazlığın kendi görev alanına girmediği gerekçesiyle bu davaya bakacak olan mahkemenin İdare Mahkemesi olduğuna karar vermiş ve dosyayı davacının bağlı olduğu Balıkesir Bölge İdare Mahkemesi'ne göndermiştir.

 

Dolayısıyla kamu görevinden ihraç edilen memurlar, dava açmak istemeleri halinde kanuni süre olan 60 gün içerisinde İdare Mahkemeleri'ne dava açabileceklerdir. 

 

60 günlük sürenin hesabı, ihraç kararının ilan edildiği KHK'nın yayınlandığı tarih baz alınacaktır. Dolayısıyla çıkan ilk ihraç kararnamesi olan 672 sayılı KHK 1 Eylül 2016 tarihli olduğundan 60 günlük süre dolmuştur. Ancak 29 Ekim'de çıkan ikinci ihraç kararnamesi olan 675 sayılı KHK ile ihraç edilen memurlar için 60 günlük dava açma süresi geçmemiştir.

 

Danıştay 5. Dairesi'nin Kararı 

 

 

Peki, ihraç kararlarının reddi için İdare Mahkemeleri'ne açılan davalarda sonuç ne oluyor?

Mahkemeler, ihraç kararlarına ilişkin İdare Mahkemeleri'ne açılan davalarda KHK'larla ilgili herhangi bir hukuki denetim yapma yetkilerinin bulunmadığına işaret ederek ret kararı vermektedirler. Zaten Hükümet çevrelerinden de birçok defa OHAL çerçevesinde alınan kararlara dava yolunun açık olmadığı vurgulanmıştır ancak ihraç edilen memurların elbette ki dava açmaları kendi inisiyatiflerindedir.

 

İşte MEB'in paylaştığı İhraçlara İlişkin Örnek Dava Sonuçları

 

Kamusal Haberler / ÖZEL

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

dava sonucu mahkeme kararı dava açabilir mi danıştay kararı ihraç edilen memurlar ihraç edilenler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)