Öğretmenlere rotasyon ne zaman uygulanacak ? Rotasyon il içi mi il dışı mı olacak?

Aslında soruyu "Öğretmenlere rotasyon uygulanacak mı?" şeklinde de sorabilirdik ancak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmenlere rotasyonu uygulamaya niyetli gibi görünmekte... Fakat bir de öğretmene rotasyon haberlerinin geçmişine bakalım!

Öğretmenlere rotasyon ne zaman uygulanacak ? Rotasyon il içi mi il dışı mı olacak?
Öğretmenlere rotasyon ne zaman uygulanacak ? Rotasyon il içi mi il dışı mı olacak? Admin

Son zamanlarda kendi okulunda belirli bir süreyi dolduran öğretmenlere rotasyon uygulamasının olacağı sık sık öğretmen haberlerine yansımaktadır. Son olarak MEB'e İsmet Yılmaz'ın gelmesiyle birlikte öğretmene rotasyon yine gündeme geldi.

 

Öğretmenlere rotasyon uygulanacak mı? Rotasyon gelecekse ne zaman uygulanacak? Öğretmene rotasyon gelirse il dışına rotasyon olma ihtimali var mıdır? İşte Kamusal Haberler olarak öğretmene rotasyon ile ilgili değerlendirmelerimiz...

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, son günlerde farklı platformlarda birçok konuda değerlendirmelerde bulunmaktadır. Bakan Yılmaz, 2. Eğitim Kongresi'nde de öğretmenlere rotasyon uygulamasıyla ilgili bazı açıklamalarda bulunmuş ve öğretmen rotasyonu uygulamasının yapılacağını ve 2017 yılında hayata geçirileceğini söylemiştir.

 

Öğretmene rotasyonla ilgili öncelikle birkaç yıl geriye gidelim. MEB, 2011 yılında yapılan bir çalıştayda öğretmenlere rotasyon uygulanmasıyla ilgili bir karar aldırmaya çalışmış ancak sendikaların itirazları nedeniyle bu uygulama hayata geçirilmemiştir. 

 

Eski Milli Eğitim Bakanlarından olan Ömer Dinçer zamanında öğretmenlere rotasyon uygulaması sık sık gündem olmuş ancak hayata geçirilmesi kamuoyu ve sendika baskısı gibi faktörler nedeniyle hayata geçilmemiştir.

 

2015 yılında ise öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte öğretmene rotasyon  resmi olarak yönetmeliklere girmiş. 17 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yer alan yönetmelik değişikliğine göre öğretmenlere rotasyon gelmiş ve ilgili madde şu şekilde düzenlenmiş.

 

Aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi uygulama süreci

GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 48 inci madde hükümleri aynı eğitim kurumunda; 2014-2015 öğretim yılında 12 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 11 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 10 yıl, 2017-2018 öğretim yılında 9 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır.

 

Bu değişikliğin ardından yine kamuoyundan yoğun baskılar gelmiş, sendikalar da en üst perdeden "öğretmene rotasyona hayır" demiştir. MEB ise yayınladığı yönetmelik çerçevesinde hazırlıklarını sürdürmüş ve 40 bin öğretmenin rotasyona tabi tutulacağı açıklamasına bulunmuş. Eylül 2015'te yine gündeme alına rotasyon ve yapılan hazırlıklar, uygulamaya konulmadan öğretmene rotasyon uygulamasından vazgeçilmiş.

 

Bakanlık 2016 yılında da öğretmene rotasyon uygulamasını bu defa proje okullarında denemek istemiştir. 155 proje okulunda görev yapan ve 8 yılını dolduran öğretmenlerin rotasyona tabi tutulacağı belirtilmiş ve bu durumda olan bin 187 öğretmeni yine rotasyon telaşı almış. Tüm bu çalışmalardan sonra MEB, diğer öğretmene rotasyon çalışmalarında olduğu gibi uygulamayı sonuçlandırmadan vazgeçmiştir.

 

MEB'de yapılan Bakan değişikliğiyle birlikte yine rotasyon uygulaması gündeme gelmiştir. Sayın İsmet Yılmaz, 2017 yılında öğretmenlere rotasyonun uygulanacağını söylemiştir. Ancak bu haberi yukarıda belirttiğimiz ve yakın geçmişte yaşadığımız gelişmeler ışığında değerlendirirsek öğretmene rotasyon uygulamanın zor olduğunu düşünmekteyiz. Ancak Bakan Yılmaz, öğretmenlere rotasyonu getirme noktasında adım atar ve öğretmenler için rotasyon uygulaması başlarsa uygulamanın aynı il içerisinde olacağı kanaatindeyiz. Rotasyon uygulamasına bile bu kadar yoğun itirazlar varken öğretmenin farklı bir ile rotasyonla gönderilmesi pek mümkün görünmemektedir.

 

Kamusal Haberler / ÖZEL

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

 

öğretmene rotasyon öğretmene rotasyon 2017 öğretmenlere rotasyon ne zaman uygulanacak ismet yılmaz öğretmene rotasyon son durum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mehtap yaşar     2016-12-05 Öğretmene rotasyonu istemiyoruz.Zaten karışıklık yaşadığımız şu dönemde birde rotasyonla uğraştırıp devlet ve aile huzurumuzu bozmayın lütfennn.Duyun sesimi...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!