Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? Nasıl ders çalışılır?

Nasıl ders çalışmalıyım? Çocuğum ders yapmıyor, dersi dinlemiyor! Ders çalışmayı sevmiyorum, bilmiyorum... Bu sorular soruyor ve bu düşünceleri taşıyorsanız Kamusal Haberler olarak sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak.

Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? Nasıl ders çalışılır?
Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir? Nasıl ders çalışılır? Admin

Her veli çocuğun ders çalışmasını, başarılı olmasın ister. Ancak bu iş o kadar da kolay değil!

 

Madde madde yazacağımız önerilerimiz için velilerin yapması gereken en önemli şey çocuğun takibini yapmak, belirli aralıklarla çalışmalarını kontrol etmek ve mutlaka onu desteklemek…

 

İşte öğrencilerin karşılaştığı bazı problemler ve kafalarındaki bazı sorular…

 

Nasıl ders çalışmalıyım? Ders çalışırken sıkılıyorum, ne yapmalıyım?  Sevmediğim dersler var, hiç çalışmak istemiyorum! Nasıl ders çalışacağım bilmiyorum!

 

Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri hakkında velilere ve öğrencilere önerilerimiz

 

1. Öncelikle eğitim hayatımıza dair mutlaka bir hedef belirlemeliyiz. Belirleyeceğimiz hedefler mutlaka öğrenciye göre ulaşılabilir olmalıdır. Hem kısa vadeli hem de uzun vadeli hedefler belirlenebilir.

 

2. Belirlenen hedefe ulaşılması halinde pekiştireç olması amacıyla bir ödül belirleyebiliriz. Ödül belirlenirken de daha da etkili olması amacıyla çocukla birlikte karar belirlenebilir.

 

3. Öğretmenlerle iletişiminiz, öğrencinizin yararına mutlaka iyi olmalıdır. Çünkü bu işin en önemli sacayaklarından birisi öğretmenlerimizdir. Çocuğunuz sizi okulda görmeli, “Ailem benimle ilgileniyor” algısı onda oluşmalıdır.

 

4. Ders, mutlaka derste dinlenmelidir. Bazı dersler, kaynak kitaplardan okunarak anlaşılabilse de bazı bilgilerin öğrenimi için mutlaka öğretmenlerin anlatımına ihtiyaç duyulmaktadır.

 

5. Öğrenilen bir bilginin unutulmaması için olmazsa olmazımız konu tekrarlarıdır. Günlük, haftalık ve aylık konu tekrarları konuların iyice özümsenmesini sağlayacaktır. Hiçbir insan kendi adını ve yakınındakilerin adını unutmaz. Ne zaman ki sık görüşen kişiler, görülmemeye başlanırsa işte o zaman isimler unutulmaya başlanır. Bunun sebebi de tekrardır!

 

6. Eğitim sistemi, girilen sınavlar test tekniğine dayalı olduğundan düzenli olarak soru çözümü yapılmalıdır. Soru çözümlerinde ise en önemli noktalardan birisi ise çözülen soruların takibidir. Öğrenci, yaptığı yanlışları sormaz, doğrusunu öğrenmek için çabalamazsa yaptığı yanlış karşısına yine çıkacak ve yine yanlış yapacaktır.

 

7. Sevilmeyen derslerin veya konuların mutlaka üzerine üzerine gidilmelidir. Bu yapılırken de ulaşılmak istenen hedef, pekiştireç olmalı, çalışma azmi bu şekilde artırılmaya çalışılmalıdır. Unutulmamalıdır sorunun çözümü için geç kalındıkça sorun olan şey büyür. Büyüdükçe de daha da çözülmez bir hale gelir.

 

8. Ders çalışırken mutlaka not alınmalıdır. Ayrıca önemli görülen küçük ayrıntılar, not kağıtlarına yazılıp sık görülen yerlere asılmalı/yapıştırılmalıdır. (Yapıştırırken duvarın boyasını kaldırmamak için önlem almayı unutmayın :) Böylece ders çalışmaya başladığınız anda yazdığınız notları inceleyerek kısa bir tekrar yapmış olacaksınız. 

 

9. Zor olan, sorun yaşanan konulara özel olarak zaman ayrılmalıdır. Örneğin Türkçe dersinde paragraf konusu, soruları bazen içinden çıkılmaz bir hâl alır. Bunun için öncelikle günlük kitap okumalar yapılmalıdır. Bunun yanına ise günlük soru çözümlerine ek olarak paragraf konusunda soru çözülmelidir. Girilecek olan sınav yakın bir zamanda ise soru sayısı artırılmalı, zaman çok ise soru sayısı azaltılmalıdır. Çünkü paragraf konuları ve soruları çokça çözüldüğünde bıkkınlığa neden olabilir. Paragraf konusu bir örnek olarak verildi. Bu çalışma, zor olan ve çokça soru çıkan tüm ders konuları için uygulanabilir. Ancak önemli bir diğer husus ise yapılan yanlışların doğrularını öğrenmenizin gerekliliğidir!

 

Mesela ortaokul seviyesinde Fen ve Teknoloji dersindeki Basit Makineler adlı konudan TEOG’da 10-12 arası soru çıkmaktadır. İşte paragraf konusu için tavsiye ettiğimiz çalışma basit makineler için de uygulanabilir. Kısacası problem neredeyse hedefinize ulaşmak için problemin üzerine gidin!

 

Konu hakkındaki tavsiyelerimizi zaman zaman güncelleyeceğiz. Bu iş; öğrenci, veli ve öğretmen birlikteliğinin sağlanmasıyla başarıya ulaşacaktır. Bir ayağında eksiklik veya aksaklık olursa hedef sizden gittikçe uzaklaşacaktır.

 

Kamusal Haberler / ÖZEL

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

 

nasıl ders çalışmalıyım ders çalışmak istemiyorum etkili ders çalışma yöntemleri verimli ders çalışma yöntemleri çocuğum ders çalışmıyor ders çalışmak istiyorum ders çalışmaktan sıkımak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!