OHAL süresi ne zaman bitiyor? OHAL ne zaman kalkacak?

OHAL süresi ne zaman bitecek? OHAL yeniden uzatılacak mı? Konu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu.

OHAL süresi ne zaman bitiyor? OHAL ne zaman kalkacak?
OHAL süresi ne zaman bitiyor? OHAL ne zaman kalkacak? Admin

Kamudaki FETÖ üyelerinin temizlenmesi ve ülkenin topyekûn bu beladan kurtarılması amacıyla ilan edilen OHAL ilgili merak edilenlere cevap bulmak istedik.

 

Önce bu yıl ilan edilen OHAL'ler hakkındaki bilgilerimizi tazeleyelim. 15 Temmuz kara gecesinin ardınan Hükümet, yurdun genelinde 21 Temmuz 2016 tarihi itibariyle OHAL ilan etti.

 

Üç ay süreyle ilan edilen OHAL, 19 Ekim 2016 itibariyle tamamlandı. Hükümet tarafından alınan kararla OHAL yeniden uzatıldı. Böylece 19 Ekim 2016 gecesi itibariyle ikinci OHAL süresi başladı. İkinci OHAL süresi 16 Ocak 2016 itibariyle doluyor.

 

OHAL'in bu sürenin tamamlanmasının ardından yeniden uzatılıp uzatılmayacağı konusu gündemdeki yerini korurken konu hakkında bir açıklama da Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu an OHAL'in kaldırılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

 

Fetö üyelerinin cezaevinden twitler attığını, yurt dışına kaçanların olduğunu belirterek daha yapılacak şeylerin olduğunu söyledi. Bu gelişmelerin, yeterli kontrol olmadığını gösterdiğini belirten Erdoğan, istihbarat konusunda daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğini belirtti.

 

Sonuç olarak ikinci kez ilan edilen OHAL'in süresi daha var. Yukarıda da belirttiğimiz gibi OHAL süresi 16 Ocak 2016 tarihinde dolacak. Dolayısıyla bu tarihe daha iki ay varken OHAL'in yeniden uzatılıp  uzatılmayacağını kestirmek zor. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı'nın belirttiği gibi her şey tam olarak kontrol altında olana kadar OHAL'den geri adım atılmayacağını degerlendirmekteyiz.

 

SON HABER: 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Kasım'da yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin OHAL'in ikinci üç aylık döneminde olduğunu ve bununla da bitecek olmadığını söyledi. Erdoğan, OHAL'in belki bir üç ay daha, ondan sonra üç ay daha uzatılabileceğini, bunun karararının Hükümet ve parlamento tarafından verileceğini vurguladı. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı son açıklamalar da OHAL'in üç ay daha uzatılabileceğinin sinyali olarak algılandı.

 

KAMUSAL HABERLER

ohal ne kadar sürecek Ohal ne zaman bitiyor Ohal uzatılacak mı Ohal ne zaman kalkacak Cumhurbaşkanı Erdoğan Ohal süresi ne kadar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)