Kamu personeli maaş sisteminde karşılaşılan aksaklıklar ve çözüm önerileri

Bu haberimizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve sendika temsilcileri arasında düzenlenen Kamu Personel Sisteminin Değerlendirilmesi hakkındaki çalıştayda ele alınan kamu personeli maaş sistemiyle ilgili detayları aktaracağız.

Kamu personeli maaş sisteminde karşılaşılan aksaklıklar ve çözüm önerileri
Kamu personeli maaş sisteminde karşılaşılan aksaklıklar ve çözüm önerileri Admin

Çalıştayda, kamu personelinin maaş sistemiyle ilgili hem aksaklıklar hem de çözüm önerileri sunuldu. 

 

Çalıştayda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve sendikaların temsilcileri yer aldı.

 

İşte 21-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılan çalıştayda kamu personeli ücret maaş sistemiyle ilgili yapılan tespitler...

 

1- Kamu personeli istihdam türlerinin kadro ve pozisyon unvanlarıyla ödeme unsurları gereğinden fazla çeşit ve sayıdadır.

 

2- Ücret sistemindeki karmaşıklık, temel olarak istihdam yapısı ve farklı mevzuat uygulamalarından kaynaklanmaktadır.

 

3- Kamu personel sistemindeki istihdam türlerinin fazlalığı, aynı kurumda çok sayıda bordro hazırlanmasına neden olmaktadır.

 

4- Ücretin genel olarak sadece kamu personelinin sadece kadro ve pozisyonu karşılığında ödendiği, belirleme yapılırken iş değerlemesi yapılmadığı, işin zorluk derecesi ve görev yapılan bölge farklılıklarının dikkate alınmadığı belirtildi.

 

5- Bazı ödeme unsurları ( temininde güçlük, iş riski, iş güçlüğü zammı gibi) ile bunların gerekçeleri arasındaki bağlantının koptuğu değerlendirildi. Gerekçesi kalmamış ödeme unsurlarının iyileştirilmemesi, kaldırılmaması veya birleştirilmemesinin ücret sistemini karmaşık hale getirdiği belirtildi.

 

6- Özel mevzuatla bazı kurum personelinin ücretlerine yeni ödeme unsurlarının ilave edildiği belirtildi. Kurumsal veya belirli meslek gruplarının bu tür müdahalelerinin sistemi bozucu bir etki yarattığı belirtildi.

 

7- Ücret sisteminde yapılacak değişikliğin sadece belirli bir tarihten sonra göreve başlayanları kapsaması sorun yaratmaktadır.

 

8- Toplu sözleşme sürecinin kurumsal farklılıklar oluşturmak suretiyle mevcut ücret sistemine aksi durumlar yaratmaktadır.

 

9- 666 sayılı KHK ile hakları korunan personel ile kurumlara sonradan alınan personelin ücretleri arasındaki fark nedeniyle oluşan durum,  motivasyon kaybına yol açmaktadır.

 

ÖNERİLEN KAMU PERSONELİ MAAŞ MODELLERİ

1- Yeni ücret sisteminin temel ücret, görev ücreti ve çalışma ücreti (bölgesel farklılıkları içeren) ile sosyal ödemelerden oluşması, tüm ödemelerin sosyal güvenlik sistemine yansıtılması, önerildi. Toplam ücret içerisinde temel ücretin oransal olarak daha yüksek olması gerekliliği vurgulandı. Temel ücretin, toplam ücretin yüzde 75'ine tekabül edecek bir düzeyde olabileceği vurgulandı.

 

2- Kıstas bir aylık tutarının belirlenmesi, bu tutarın kadro unvanlarına göre çarpanlarla farklılaştırılarak temel ücretin tespit edilmesi, personelin yetenekleri, aile durumu, görev yeri ve görev özelliklerine göre puanlama yapılarak temel ücrete ikinci bir çarpan uygulamak suretiyle hesaplanan tutar ile temel ücretin toplanması yoluyla brüt ücretin hesap edilmesi önerildi. Bu durumda kesintilerin ücretin tamamına uygulanabileceği vurgulandı.

 

3- 666 sayılı KHK ile getirilen ücret ve tazminat ödemesinden oluşan ücret sisteminin tüm çalışanlar için uygulanması önerildi.

 

4- Personelin haiz olduğu unvan ile yürüttüğü göreve göre ücret tespitini içeren bir ücret sistemi önerildi. Bu durumda personelin unvan ve görev maaşlarının tespit edilip birleştirilerek ücretin belirlenmesi öngörüldü.

 

Kamusal Haberler

memur maaş sistemi değişiyor maaş sistemi değişiyor kamu personeli maaş sistemi sorunlar çözüm önerileri kamu personel sistemi çalıştay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)