MEB norm kadro doluluk oranları, öğretmen ve öğrenci sayıları

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bugünkü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda MEB'de norm kadroların bölgelere göre doluluk oranlarını açıkladı.

MEB norm kadro doluluk oranları, öğretmen ve öğrenci sayıları
MEB norm kadro doluluk oranları, öğretmen ve öğrenci sayıları Admin

Bakan İsmet Yılmaz'ın açıklamalarına göre MEB'in kadrosunun en önemli üyeleri öğretmenlerdir. Son atamalarla birlikte MEB'deki öğretmen sayısı 1 milyona dayanmıştır. Son öğretmen ataması 10 Ekim 2016 tarihinde yapılmıştır. Bu atamayla MEB'e bağlı okullara 18 bin 506 sözleşmeli öğretmen atanmıştır. Atanan bu bu öğretmeler, görev süreleri boyunca atanadıkarı yerde çalışacaklar.

 

Son atamalar öncesine toplam öğretmen sayısı 885 bin 357 iken 10 Ekim'de yapılan sözleşmeli öğretmen atamasıyla birlikte bu sayı  903 bin 863'e yükselmiştir. Toplam öğretmen atamalarının yüzde 62 gibi bir oranı ise son 14 yılda gerçekleştirilmiştir.

 

Bu süre içinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısında önemli iyileşme gerçekleşmiştir. 2002-2003 eğitim öğretim yılında ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 28 iken bugün ise bu sayı 16'ya düşmüştür. yine 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında ortaöğretimde öğretm en başına düşen öğrenci sayısı 18 iken geçen eğitim öğretim yılında ise bu sayı 13'e düşmüştür. 

 

MEB'in norm kadro doluluk oranları ise bölgelere göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 89, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 87, ülke genelinde 89 seviyesindedir. Bakanlıki bu bölgelerde ve Türkiye genelinde bu sayısı yüzde 100'e çıkarmayı hedeflemektedir.

 

KAMUSAL HABERLER

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

türkiyede kaç öğretmen var meb kadro doluluk oranı 2016 verileri öğretmen başına öğrenci sayısı türkiyedeki öğretmen sayısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)