MEB bütçe toplantısında öğretmen atamaları konuşuldu mu?

Bugün Plan ve Bütçe komisyonunda MEB'İn bütçesi üzerine konuşmalar gerçekleştirildi.

MEB bütçe toplantısında öğretmen atamaları konuşuldu mu?
MEB bütçe toplantısında öğretmen atamaları konuşuldu mu? Admin

Bugün gerçekletirilen Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Bakan İsmet Yılmaz ve komisyon üyelerinin sunumları vardı. Peki,bu komisyon  öğretmen atamaları konuşuldu mu? Hangi milletvekili öğretmen atamaları hakkında ne dedi? İşte detaylar..

Konu hakkında ilk sunumu Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz gerçekleştirmiş ve öğretmenler hakkında sayısal bilgiler ve veriler vermiştir.

 

Sayın İsmet Yılmaz son bölümde ise öğretmen atamaları hakkında şunları söyledi:

Önümüzdeki 2017 yılında ne kadar bir öğretmen ataması düşünüyoruz? Gelecek yıl 60 bin açıktan atama kadrosu istiyoruz. Kabul edildikten sonra ülkemizin ve Bakanlığımızın ihtiyaçlarını dikkate alarak Maliye Bakanlığıyla bir araya gelip bir kadro belirleyeceğiz.

 

Bakan Yılmaz'ın konuşması sonrasında ise komisyon üyelerinin konuşmalarına geçilmiştir. 

 

Şimdi sizlere komisyon üyelerinin öğretmen atamaları hakkında tutanaklara geçen cümlelerini aktaralım. 

 

CHP Milletvekili Mehmet BEKAROĞLU:

"...Öğretim atamalarıyla, öğretmen atamalarıyla ilgili sıkıntılar var. Çok sayıda, yanılmıyorsam 60 bin civarında öğretmen görevinden ayrıldı. 60.448 diye bir rakam var bende doğrudur yanlıştır bilmiyorum. Öğretmen açığı var ve bekleyen öğretmenler var. Yani bu öğretmenlerle ilgili, bunlar eğitim fakültesine girdiler, böyle kontenjanlar oldu ve bırakın ihtiyacımız var. Yani işte, İstanbul’un göbeğinde 60 kişilik sınıflardan söz ediyoruz..."

 

CHP Tokat Milletvekili Kadim DURMAZ:

"...Öğretmen atamalarına sözlü sınav veya mülakat getirilerek aynı durum buraya da uygulanmaya başlanmıştır. Böylece öğretmen atamaları objektif olmaktan çıkmıştır..."

 

CHP İstanbul Milletvekili Sibel ÖZDEMİR:

"...İşte, öğretmen atamaları, sözleşmeli öğretmenlerin mülakatındaki o sorunlar, ortaya çıkan, açığa çıkan sorunlar, protokoller, yurt, vakıf, Sayın Kuşoğlu’nun belirttiği -geçen yıl çok büyük bir tartışma olmuştu burada Sayın Bakan Nabi Avcı’yla - oradaki suiistimaller, istismarlar, bunlar çok açık; sürem kısıtlı olduğu için söylemiyorum. Sizden tek isteğimiz bizim, eğitimdeki bu yeni yapılanmalara izin vermeyiniz. Bu vakıf-yurt ilişkilerini lütfen olabildiğince uzak tutunuz. Devletin temel sisteminde sizin yönetiminizde, sizin iradenizdeki kurumların etkinliğini artırmaya çalışalım. "

 

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih CORA:

"...Yine, diğer sorunların başında da bazı branşlarda öğretmen ihtiyacının hâlen kapatılamadığı görmekteyiz. Örneğin, özel eğitim öğretmeni ve rehber öğretmenleri gibi. İllerde bazı branşlarda ve bazı yerlerde öğretmen ihtiyacının kapatılabilmesi için oralarda öğretmen atamalarının merkezî olarak değil, illerin belirlediği kriterler doğrultusunda valiliklerce yapılması doğru bir uygulama olmakla birlikte, merkezdeki norm fazlası öğretmenlerin kesinlikle ihtiyaç olan yerlere dağıtılması gerekiyor. Bu konuda siyasi olarak ve belirli makamlara genelde talepler gelmekte, bu sorunu bir sisteme bağlayamadığımız için sorunlar yaşanmaktadır. Birisinin sorunu çözülürken aslında sistemi bozduğumuzun da farkında olmalıyız. Bu durumda, özellikle böyle durumlarda sözleşmesi ve pedagojik formasyonu olmayan ya da eğitimli, ilgili okuldan mezun olmayan ya da branşı bile tutmayan kişiler kaymakamlıklarca ya da valiliklerce görevlendirilerek hem eğitime zarar verilmekte hem de başarı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu sorunun ortadan kalkması için ve mahrumiyet bölgesi olarak adlandırılan yerlerdeki okulların öğretmen ihtiyaçlarının karşılanması için söz konusu ilçelere teşvikler, ilk atama, ek ücret, lojman, erken emeklilik, yıpranma payı ve ek puan gibi hususlar getirilerek sorunların çözümü yoluna gidilmelidir. Merkezlerde norm fazlalarının, ilgili olsun olmasın, branşına uysun uymasın, bazı yerlerde görevlendirilerek “Onları erittik.” düşüncesiyle bu kişileri norm fazlası olarak göstermedikleri de dikkatlerden kaçmamalıdır çünkü böyle durumlar olduğu zaman Maliye Bakanlığı da özellikle öğretmen atamaları noktasında, k adro noktasında sorun oluşturmaktadır..."

 

NOT: Konuşmalar, Plan ve Bütçe Komisyonu tutanaklarından alınmıştır. 

 

KAMUSAL HABERLER

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

 

plan ve bütçe komisyonu meb bütçesi öğretmen ataması öğretmen ataması konuşmaları öğretmen ataması açıklamaları öğretmen atamaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)