İsmet Yılmaz, ihraç edilen ve açığa alınan öğretmenler hakkında neler söyledi?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kamudan ihraç edilen öğretmenler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İsmet Yılmaz, ihraç edilen ve açığa alınan öğretmenler hakkında neler söyledi?
İsmet Yılmaz, ihraç edilen ve açığa alınan öğretmenler hakkında neler söyledi? Admin

MEB, 15 Temmuz'dan sonra çıkarılan 672 ve 675 sayılı kanun hükmünde kararnameler ile birlikte FETÖ ve PKK ilişkisi nedeniyle 30 bin civarında öğretmeni görevden ihraç etti.

 

İsmet Yılmaz, ihraç edilen 30 bin civarında öğretmeni yüzde 1 oranında hatayla ihraç ettiklerini vurguladı. Bakan Yılmaz, hata payınının yüzde 1 bile olmadığını, bundan daha az olduğunu belirtti.

 

FETÖ liderinin talimatlarıyla onların sendikalarına giren öğretmenler olduğunu belirten Yılmaz, bu durumdaki öğretmenlere bir müeyyide uygulamak istediklerini belirtti. Konu hakkında bu sendikanın yasal olduğunu ve müeyyidelerin niçin uygulandığını soranların olduğunu belirten Bakan Yılmaz, neyi kriter olarak kabul ederlerse buna eleştiri geldiğini belirtti.

 

FETÖ'cülerin her öğretmeni kendi okullarında çalıştırmayacağını belirten Bakan Yılmaz, FETÖ liderinin talimatıyla kurulan bankaya bazı öğretmenlerin para yatırdığını belirtti. 

 

30 bine yakın öğretmenin istemedikleri halde ihraç ettiklerini açıklayan İsmet Yılmaz; sendika üyeliği, bankaya para yatırma veya onların okullarına öğrenci gönderme gibi şeyleri tek başına ihraç gerekçesi saymadıklarını Bakan olarak söylediğini belirtti.

 

Açığa alınan öğretmenler hakkında da konuşan Yılmaz, 11 bin öğretmenin açığa alındığını ve bazılarının da göreve iade edildiğini belirttti. Açığa alınan ve göreve iade edilmeyen öğretmenler hakkında soruşturmaların sürdüğünü, öğretmenlerin terör örgütüne desteğinin veya bağlantısının olup olmadığının araştırıldığı belirtti.

 

Bakan Yılmaz, MEB bütçesi görüşmelerinin son bölümde de açığe alınan öğretmenlerle ilgili "En kısa zamanda, açıkta olan öğretmenlerimizin iadesi doğrultusunda çalışmalarımız tamamlanmak üzeredir." açıklamasında bulundu.

 

Sonuç olarak Bakan İsmet Yılmaz'ın açıklamalarından hareketle değerlendirmemiz şu şekildedir: 

 

Hiçbir öğretmen sadece Bank Asya'ya para yatırdığı için, Aktif-Sen'e üye olduğu için veya FETÖ okullarına öğrencisini gönderdiği için ihraç edilmedi. İhraçta bunların birkaçı veya farklı faktörler etken oldu. Mesela Bylock gibi.

 

Ayrıca şu ana kadar açığa alınan öğretmenlerden göreve iade edilenlerin olması, soruşturmaların ardından PKK ile irtibatı olmayan öğretmenlerin de göreve iade edileceklerinin işaretidir.

 

DİĞER AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMEN HABERLERİ

İsmet Yılmaz, TBMM'de açığa alınan öğretmenlerle ilgili konuştu! (23 Kasım 2016)

Yusuf Tekin açığa alınan öğretmenler hakkında açıklama yaptı

Açığa alınan öğretmenler, memurlar hızla göreve iade edilmelidir!

Açığa alınan öğretmenlere il dışına tayin çalışması yok!

Açığa alınan öğretmenlere ne olacak? Ceza alacaklar mı?

İsmet Yılmaz, eyleme katılan Eğitim-Sen'li öğretmenler hakkında konuştu

 

KAMUSAL HABERLER

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

 

açığa alınan öğretmenler ihraç kriterleri ihraç edilen öğretmenler ismet yılmazın açıklamaları öğretmenler neden ihraç edildi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mağdur öğretmen     2016-11-24 Sayın bakanım söyleyecek söz bulamıyorum sizi Allah a havale ettim. Allah her şeyi en iyi bilendir. Ahirette hakkımı alacağım...
Selman     2016-11-23 Sayın bakan kusura bakmasın ama sallıyor. Mesela benim ne bankam ne sendikam ne bylock ne okul ne dernek hiçbir şey yok ama açığa bile alınmadan görevden atıldım sebep ne bilmiyorum bile... tahminim birilerinin husumeti sonucu ihbar denilen fişleme sonucunda adımın verilmesidir.
Magdur Fatih     2016-11-23 Ben sadece yasal sendikaya üye olmak yada üyelikten istifa etmek ten ihrac bu nasil oluyor anlamdim. 2014 2016 arası sendikaya üye olmak yada üyelikten istifa etmek gelen kagitta. Allaha havale ediyorum
Derya     2016-11-23 Yalanin daniskasi bizide 2012 actigimiz altin hesabi yuzunden mahvettiler baskada yok oglu yok.bu kriteri tek basina bide mecliste uygulasalarda gorsek.bizim8 bir memur maasimiza goz diktiler.onlarin aylik gelirlerine bir dokunun bakalim.Allah hakkimizi ahirete birakmasin.
Enes     2016-11-23 Bunu da kaydettik, bu laflardan dolayı utandığın günler gelecek..
dede     2016-11-16 Milli Eğitim bakanımızın söylediğine göre sendika suç değil banka suç değil öylesi ikisi bir araya gelince nasıl suç oluyor
HASAN     2016-11-16 Arkadaşımın hatırını kıramadım, ne de olsa devletin izniyle açılmış, primini de devlet ödüyor düşüncesiyle sendikaya üye oldum. Kasım 2015'te çıktım. Bakanımıza sesleniyorum. Sendikadan başka kriterim yok. Oldum olası nur cemaatinden uzak durdum. Bugüne kadar da koyu Ak Partiliydim. Bunu herkes biliyor. İnşallah bu gerçeği hükümet yetkilileri de görürler. Hodri meydan.
HASAN     2016-11-16 Arkadaşımın hatırını kıramadım, ne de olsa devletin izniyle açılmış, primini de devlet ödüyor düşüncesiyle sendikaya üye oldum. Kasım 2015'te çıktım. Bakanımıza sesleniyorum. Sendikadan başka kriterim yok. Oldum olası nur cemaatinden uzak durdum. Bugüne kadar da koyu Ak Partiliydim. Bunu herkes biliyor. İnşallah bu gerçeği hükümet yetkilileri de görürler. Hodri meydan.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)