Açığa alınan 3 bin 181 polis göreve iade edildi! Yeni KHK mı yayınlandı?

Emniyet Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada 3 bin 181 polisi göreve iade ettiğini açıkladı. Peki bu karar için yeni bir KHK mı yayınlandı? Emniyet Genel Müdürlüğünün bahsettiği 667 saylı KHK neyi içeriyor?

Açığa alınan 3 bin 181 polis göreve iade edildi! Yeni KHK mı yayınlandı?
Açığa alınan 3 bin 181 polis göreve iade edildi! Yeni KHK mı yayınlandı? Admin

EGM, dün yaptığı açıklamada daha önce FETÖ iddiasıyla 667 sayılı KHK'ya göre açığa alınan 3 bin 181 polisi göreve iade ederken 2 bin 205 polisi ise görevden uzaklaştırdı. 

 

Göreve iade edilen polilerin isim listeleri şu ana kadar yayınlanmadı. Zaten açığa alma işlemlerinde görevlerine iade edilen memurların isimlerinin yayınlanmadığını daha önce de vurgulamıştık.

 

Görevden ihraç edilen veya ihraç sonrası göreve iade edilen memurların isim listeleri ise yeni KHK ile yayınlanır. Burada açığa alma işlemi uygulandığı için göreve iade edilen polislerin isim listeleri ilgili İl Emniyet Müdürlüklerine bildirilir. Tabi görevden uzaklaştırıldığı söylenen 2 bin 205 polisin ise yeni açığa alınan oldu. Açığa alınan 2 bin 205 polisin isim listeleri de yine ilgili İl Emniyet Müdürlüklerine bildirilir.

 

Bu açığa almalar sonucunda polisler hakkında görevden ihraç kararı verilirse bu ihraç kararları ve polislerin ihraç listeleri yeni KHK ile yayınlacacaktır.

 

Peki, EGM'nin bahsettiği 667 sayısı KHK nedir? Yeni bir KHK mı yayınlandı?

 

EGM, açıklamasında 667 sayılı KHK'ya atıfta bulununca kamuoyunda yeni bir KHK'nın mı yayınlandığı soruları akıllara gelmiştir. 

 

Yeni bir KHK yayınlanmamıştır. Yayınlanan son KHK'lar 675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerdir. 667 sayılı KHK ise 23 Temmuz 2016 çıkarılan ilk OHAL KHK'sıdır. Tüm açığa alma ve ihraç işlemleri, bu 667 sayılı KHK'da verilen yetki çerevesinde yapılmaktadır.

 

İşte 667 sayılı KHK'da kurumlara yetki veren o madde

 

Kamudan ihraç edilen öğretmen, polis, doktor ve askerlerin isim listesi

 

KAMUSAL HABERLER

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

2 bin 205 polis açığa alındı yeni khk mı çıktı 667 sayılı khk 3 bin 181 polis göreve iade emniyet genel müdürlüğü göreve iade edilen polisler göreve iade khk sı yeni khk çıkacak mı polislerin isim listesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!