İsmet Yılmaz, eyleme katılan Eğitim-Sen'li öğretmenler hakkında konuştu

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, dünkü Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında eyleme katılan ve bu nedenle açığa alınan öğretmenler hakkında da açıklamalarda bulundu.

İsmet Yılmaz, eyleme katılan Eğitim-Sen'li öğretmenler hakkında konuştu
İsmet Yılmaz, eyleme katılan Eğitim-Sen'li öğretmenler hakkında konuştu Admin

Dün, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda MEB bütçesinin sunumu gerçekleştirildi. Konu hakkında hem Bakan İsmet Yılmaz hem de komisyon üyeleri konuştu.

 

Bakan İsmet Yılmaz, toplantının ikinci bölümünde sorulan sorular üzerine açığa alınan Eğitim-Sen'li öğretmenler hakkında da açıklamalarda bulundu.

 

Bakan Yılmaz, açığa alınan öğretmenlerle ilgili konuda 120 bin Eğitim-Sen üyesi öğretmenin olduğunu ve bunlardan 10 bini hakkında soruşturmaların olduğunu söyledi. Açığa alınan öğetmenlerin FETÖ'den mi açığa alındıkları sorusu üzerine Bakan Yılmaz, "Hayır, Eğitim-Sen’den öyle, FETÖ’den olanlar 50 bine yakın." açıklamasında bulundu.

 

İsmet Yılmaz, bu açıklamalarına ek olarak açığa alınan öğretmenlerden terörle bağlantısı olmayanların da göreve iade edileceklerini açıkladı.

 

Bakan Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu'da yapılan ve çoğunluğu Eğitim-Sen'li olan öğretmenlerin açığa alınma gerekçeleri olarak gösterilen eylemlerle ilgili de açıklamalar yaptı. Sayın Yılmaz, "katil devlet" diyerek yapılan eylemleri demokratik bir hak olarak görmediklerini söyledi. 

 

İşte Bakan İsmet Yılmaz'ın eyleme katılan öğretmenlerle ilgili açıklamaları...

"Öğrencimin eğitim alma hakkı var, doğru mudur? Diğeri de diyor ki: “Benim de protesto etme hakkı var. Onun eğitim alma hakkının önündedir benim protesto etmem.” Neyi protesto ediyor? Güneydoğudaki teröre karşı verilen haklı ve yerinde, her devletin yapması gerekene. Hangi ülke , hangi devlet elinde silahıyla caddesini, sokağını kapatır, hendek çukur açılır da buna göz yumar? Buna karşı verilen mücadele olduğunda da kamudan aylık alacaksın, devlet memurluğuna girerken yemin edeceksin -ki Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağım, devletin kanunlarına uyacağım diye- onun üzerine mevcut durumu hukuka çevirmek için yapılanı da “katil devlet” diye çıkacaksın. Bunun biz demokratik bir hak olduğunu düşünmüyoruz. Öğretmenin yeri sınıfıdır, evlatlarına eğitim hakkı tanınmasıdır. Bunun dışında gider, kendi siyasi tercihine göre istediği gibi oyunu kullanabilir. "

 

KAMUSAL HABERLER

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

açığa alınan öğretmenler eyleme katılan öğretmenler ismet yılmazın açıklaması eğitimsenli öğretmenler eğitim sen 29 aralık eylemi göreve iade edilecekler mi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!