Cinsel istismar düzenlemesi ile ne amaçlanıyor? Hangi partilerin seçim vaadiydi?

Sosyal medyada hızla yayılan ve tecavüz yasası olarak nitelendirilen cinsel istismar suçu düzenlemesinin amacı nedir? İşte Başbakan Binali Yıldırım ve Adalat Bakanı Bekir Bozdağ'ın açıklamaları...

Cinsel istismar düzenlemesi ile ne amaçlanıyor? Hangi partilerin seçim vaadiydi?
Cinsel istismar düzenlemesi ile ne amaçlanıyor? Hangi partilerin seçim vaadiydi? Admin

Meclis'ten geçen son düzenlemeyle tacizciler, tecavüzcüler cezasız mı kalacak?  İşte bazı basın ve yayın organlarındaki çarpıtmalar ve yasanın asıl amacı...

 

AK Parti'nin TBMM'den geçen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı hakkında sosyal medyada yer alan ve CHP'nin de dile getirdiği tecavüzün meşrulaştırıldığı ile ilgili iddialar, Başbakan Binali Yıldırım ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yalanlandı.

 

Başbakan Binali Yıldırım, bu açıklamaların CHP'nin saptırması olduğunu vurguladı. Tecavüz suçuna en ağır cezaların AK Parti döneminde getirildiğini belirten Başbakan Yıldırım, bu konunun ucuz bir malzeme yapılmaya çalışıldığını açıkladı.

 

Başbakan, açıklamalarının devamında şunları söyledi: 

Yaşı tutmayan ancak erken yaşta evlenenler var. Bunlar, yasaları bilmiyorlar ve dolayısıyla çocukları oluyor. Baba hapse giriyor ve çocuklar anneleriyle tek başına kalıyor. Bu şekilde 3 bin ailenin olduğu tespit edildi. Bu düzenleme, bir seferliğine mağduriyetlerin giderilmesine dönük bir çalışmadır. Bu düzenleme, CHP, MHP ve AK Parti'nin seçim vaatleri arasında da yer almıştır. Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirmiştir. Tecavüze; 2007'de 8 yıl, 2014 yılında da 16 yıl ceza getirildi. Ancak bu kanun tecavüzle ilgili bir konu değil.

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da cinsel istismar düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulundu. Bekir Bozdağ; büyük bir çarpıtma yapıldığını, AK Parti'nin cinzel istismarı himaye ettiği şeklinde bir hava yaratılmak istendiğini açıkladı. Bozdağ, kendilerinin Cumhuriyet tarihinde erken evlilikleri önlemek için en ciddi adımları atan Hükümet olduklarını söyledi.

 

Kamusal Haberler

 

cinsel istismar düzenlemesi tecavüzün meşrulaştırılması cinsel istismar yasası tecavüz yasası tecavüz önergesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!