TBMM'de açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler hakkında neler konuşuldu?

TBMM'de dün ve bugün öğretmenler günü münasebetiyle gündem maddesi öğretmenler oldu. Öğretmenler denince de şu an en çok haberi yapılan açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler konuşuluyor.

TBMM'de açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler hakkında neler konuşuldu?
TBMM'de açığa alınan ve ihraç edilen öğretmenler hakkında neler konuşuldu? Admin

TBMM'de 23 ve 24 Kasım 2016 tarihlerine gerçekleştirilen görüşmelere Öğretmenler Günü sebebiyle öğretmenler hakkındaki konular damgasını vurgu.

 

Birçok miletvekili öğretmenler günü sebebiye öğretmenlerin sorunlarını dile getirirken açığa alınan öğretmenler ile ihraç edilen öğretmenler gündem maddelerinin ilk sıralarında yer aldı. 

 

Peki, TBMM'de dün ve bugün gerçekleştirilen oturumlarda öğretmenlerle ilgili neler söylendi?

Hangi milletvekili öğretmenler hakkında neler dedi? 

Açığa alınan öğretmenlerle ihraç edilen öğretmenler gündeme nasıl geldi?

 

İşte Meclis'te yapılan görüşmelerden bazı notlar...

 

HİLMİ YARAYICI (Hatay) - Sayın Başkanım, yeni bir Öğretmenler Günü’nü kutlamamıza saatler kaldı. İktidar mensupları yarın eğitimin önemini, öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu içinde bolca övgünün yer aldığı süslü sözlerle anlatacaklar, pembe tablolar çizecekler. Ama çizecekleri pembe tablonun arkası koca bir karanlıktır. Öğretmen ihtiyacının yüz binlerle ifade edildiği bir süreçte binlerce öğretmenin ihraçlar ve sürgünler yoluyla tasfiye edilmesi eğitim sisteminin geleceğini de karartmaktadır. Somut bir gerekçe sunmadan açığa alınan öğretmenlerimize aylardır herhangi bir açıklama yapılmamaktadır.

24 Kasımda iktidardan duymak istediğimiz tek güzel söz, açığa alınan binlerce öğretmenin mağduriyetinin sona erdirildiği ve görevlerine iade edildikleri haberi olacaktır. Bunun dışındaki her konuşmanız bizim için lafügüzaftır, yalandır, kandırmacadır. 

 

BÜLENT ÖZ (Çanakkale) – Kuşkusuz ki  ulusal ve bireysel refahın artırılması, insan hak ve özgürlüklerine saygılı demokratik laik ve çağdaş yönetim anlayışının etkin ve verimli bir şekilde uygulanması ve bir milletin yarınlara güvenle bakmasını sağlayan en başat faktör eğitimdir. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü ve hayatını kaybeden öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anarken hayatlarının hiçbir döneminde dinci, gerici cemaatlerle ilişkisi olmayan Çanakkale EĞİTİM-İŞ Şube Başkanı Ahmet Mantaş, yine Barış Demir ve Muhittin Tut valilik kararı ve il millî eğitim müdürünün muhalefetiyle açığa alınmış hâlâ görevlerine iade edilmemiştir. Bu öğretmenlerimiz ne zaman görevlerine iade edilecektir?

 

Ceyhun İRGİL (Bursa) - İhraç edilen, açığa alınan öğretmenlerde ölçü, kriter belirsiz, savunma hakkı yok. Bunlar defalarca söylendi, konuşuldu, çok söylemek istemiyorum ama sadece şunu söylemek istiyorum, bir cümle: Yasal sendikayı öneren Bakanlık sütten çıkmış ak kaşık, bir dolu farklı nedenle sendikaya üye olan gariban memur terörist mi? Bunun hukuki ve vicdani bir açıklamasını yapabiliyor musunuz?

 

Kamil AYDIN (Erzurum) - Bir sendika bahanesiyle on binlerce öğretmen açığa alınmış. Yani şimdi, bu sendikayla ilgili artık bürokrasiden, siyasi erkten, Hükûmetten, kamuoyundan, STK’lardan gerekli tepkiler geldi, böyle bir suç unsuru olamaz. Devletin yasal olarak açtığı bir sendikaya üyeymiş de onun için açığa alınmış. O zaman düğmeyi ta yukarıdan başlatmak lazım. Eğer bu sendika bir suçluluk odağı ise bu sendikanın her aşamasında yetki ve sorumluluk alan herkesle işe başlamak gerekir diye düşünüyoruz.

 

Meral Danış BEŞTAŞ (Adana) - İhraç edilen ve açığa alınan öğretmenlerle ilgili gerçekten kamuoyunda çok yoğun bir tepki ve duyarlılık oluştu, Bakanlık olarak bunun farkındalar mı? Kanun hükmünde kararnamelerle on yıllık, yirmi yıllık, neredeyse bir ömür emek verdikleri öğrencilerinden… Emeklerine sahip çıkamama bir yana, bir de böyle bir ihraçla, sadece kanun hükmünde kararnamelerle yüz yüze bırakılmaları hakkında ne düşünüyorlar? Bu kanun hükmünde kararnameler çıkarılırken Millî Eğitim bünyesinde görev yapan öğretmenlerin ihracında Bakanlığınızın görüşleri var mıdır, bu konuda sizden bilgi alınıyor mu? Bu ihraçlar ve görevden açığa almalar hangi istihbarat raporlarına, hangi bilgilere dayanılarak yapılıyor? Çünkü hiçbir soruşturma yapılmadan, hiçbir araştırma yapılmadan tümüyle gizli ve idarenin tasarrufu bir uygulamayla karşı karşıya bulunuyoruz.

 

Saffet SANCAKLI (Kocaeli) Şimdiye kadar 30 bini aşkın öğretmen memuriyetten çıkarılmış, sayıları 17 bine ulaşan öğretmen açığa alınmış, bunlardan 7 bine yakını görevine tekrar dönmüştür. İhraç edilip mesleğe dönen öğretmen sayısı ise oldukça sınırlıdır.

Şu hususu kararlılıkla ifade etmek isterim ki hainden öğretmen olmayacak, gerçek öğretmenden de hain çıkmayacaktır.

Elbette FETÖ’yle mücadelede suçu sabit görülenlerin, bu ihanet şebekesine yardım ve yataklık yapıp, hukuk ve millî vicdanın onaylamadığı paralel bir hiyerarşik ağa dâhil olanların gözünün yaşına bakılmamalıdır. Geleceğimizin güvencesi olan evlatlarımızı zehirleyenler, öğretmenlik mesleğini iğfal ederek bir terör örgütünün lehine faaliyet gösterenler, yaptıklarının bedelini en ağır şekilde ödemelidirler. Bir terör örgütünün hesabına aktif çalışarak küçücük yavrularımızın akıl ve kalplerini işgale kalkışan kim olursa olsun, affı imkânsız bir suça iştirak etmiş sayılacaktır. FETÖ ve PKK’lı oldukları gerekçesiyle ihraç edilen veya açığa alınan öğretmenler emanete ihanet etmişlerdir, bunun başka türlü bir açıklaması olamayacaktır. Ne var ki sırf malum bir  bankayla zorunluluktan dolayı parasal konularda iş ve işlem yaptı diye ve bazı dershanelerde görev aldı bahanesiyle bir öğretmene FETÖ’cü damgası vurmak, itibarından ve ekmeğinden mahrum etmek yanlıştır. Tasvip etmesek de yerel, yasal sendikalardan birini tercih etmenin bir memuru suçlu yapmayacağı da açıktır. Bir öğretmen FETÖ’nün emel ve eylemlerine ortak olmuş ve somut delillerle örgüt üyeliği tespit edilmişse cezasını çekmelidir, buna da itirazımız yoktur ancak asılsız ihbar ve şikâyetlerle, aslı astarı olmayan isnatlarla FETÖ’yle herhangi bir organik bağı olmayan öğretmen veya memurları mesleklerinden atmak hukuk devletinin ilke ve kurallarıyla ters düşecektir. Böylesi bir durum haksızlığa işaret edecektir ki biz de asla dilsiz şeytan olmayacağız yani haksızlık karşısında susmayacağız.

 

BAKAN İSMET YILMAZ'IN BU BİRLEŞİMDEKİ AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN

 

 

25 Kasım'lı göreve iade haberi Diyarbakır'dan geldi. İşte göreve iade edilen öğretmenlerin haberi

Diyarbakır'da 2 bin 261 öğretmen göreve iade edildi

 

 

Kamusal Haberler

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

açığa alınan öğretmenler ihraç edilen öğretmenler ismet yılmaz tbmm milletvekillerinin açıklamaları meclis görüşmeleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!