Bakanlık, anaokullarında Rehber Öğretmen normunu kaldırıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı, bugün yayımlanan Resmi Gazete'deki değişiklikle birlikte anaokullarında bulunan Rehber Öğretmen normunu kaldırmış bulunuyor.

Bakanlık, anaokullarında Rehber Öğretmen normunu kaldırıldı!
Bakanlık, anaokullarında Rehber Öğretmen normunu kaldırıldı! Admin

25 Kasım tarihli Resmi Gazete'de MEB'den gelen Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

 

Yayımlanan bu yönetmelik değişikliklerinde göze çarpan en önemli hususlardan birisi de anaokullarında mevcut bulunan Rehber Öğretmen normunun kaldırılması oldu.

 

Yeni yapılan düzenleme şu şekildedir: 

 

 

Daha önce anaokullarında Rehber Öğretmenlik normuyla ilgili Danıştay 16.Dairesinin 2015 tarihli kararında yürütmeyi durdurma kararı verilmiş ve bu kararın ardından da Rehber öğretmenler anaokullarında görevlendirilmeye başlanmışlardı.

 

Yaıplan yönetmelik değişikliğiyle birlikte Rehber Öğretmen normunun belirlenmesiyle ilgili maddelerin başına "Anaokulları hariç olmak üzere" ibaresinin eklenmesiyle anaokullarındaki Rehber Öğretmen normu yeniden kaldırılmış oldu. Konu hakkında farklı bir açıklama gelirse sizlerle paylaşacağız.

 

SON HABER - Anaokullarında Rehber Öğretmenlik normunun kaldırılmasına dava açıldı!

 

KAMUSAL HABERLER

anaokulu rehber öğretmen normu anaokullarında rehber öğretmen normu rehber öğretmen norm kadrosu rehber öğretmen normu kaldırıldı yönetmelik değişikliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
mert     2016-12-01 yerinde ve geç kalınmış karar..
saçmalamışlar'a..     2016-12-01 haddinizi aşarak bulunmuş olduğunuz yorumları esefle kınıyorum..ve hakkıma girdiğiniz için sizi Allah'a havale diyorum..
saçmalamışlar'a..     2016-12-01 Kaldı ki bizim yokluğumuzda anaokullarındaki kaynaştırma öğrencileriyle kim ilgilenecek çok merak ediyorum..Ben lise de de, yibo da da çalıştım.Şimdi ise anaokulundayım.Ve her kurumun gerçekten çalışan rehber öğretmenlere ihtiyacı vardır.İşinin hakkını vermek branşla değil karakterle alakalıdır.Yatan çoooookkkk sınıf öğretmeni,ingilizce öğretmeni,matematik öğretmeni,edeb.öğretmeni ve daha nicesi gördüm merak etmeyin..
saçmalamışlar'a..     2016-12-01 Rehber öğretmenlerin anaokullarındaki kadrosuyla ilgili olumsuz yorumlarda bulunan arkadaşlar neyin kafasını yaşıyorlar çok merak ettim.Sizlerin pedagojik eğitim almış olduğuna inanamıyorum.En eğitimsiz insanın bile artık bildiği ve çocuk gelişimde ilk altı yılın karakter gelişimde ne kadar önemli olduğunu bilemeyecek kadar cahilsiniz. Anaokulları eğitimin yapı taşlarıdır ve bu dönemde aileye,öğretmene yapılan muşavirliğin yönlendirmenin ne kadar önemli olduğunun kimse aksini söyleyemez
En Doğrusu !     2016-12-01 Sendika kabül edecek zerre yanı yok.. Ne davası açıyon amacın nedir..Liselerde çeteler kol gezecek; şiddet, zararlı alışkanlık, akran ve ergen sorunları bir yana dururken anaokulunda...neyse o kısmı anlayan anladı zaten. Rehberlik servisleri kozmik oda konumu, durumu ve statüsünden çıkarılarak ya haftada 1 saat etkinlilerini veren aktif pdr sistemine geçilmeli, ya da disipline paravan ve şemsiye edilen olumsuz rol ve model yerine kesinlikle Ram merkezli yapılanma içinde çalışılmalı..
timurhan     2016-11-30 Rehber öğretmenin illaki anaokullarında da gerekli ancak prd ciler anaokullarına yatmak için geliyor öncelikle lise daha sonra ortaokul kadrolar doldurulmalı. Yatacaksa pdr ci gitsin evinde yatsın
anaokulu rehberlik     2016-11-30 anaokulnda özellkle aile rehberli hizmetlri, okula uyum, öğrenci gelişm takibi, öğretmene ve idareye müşavirlk konularnda yoğun bir çalışma içindeyim. toplamda 4 yıldır çalışıyorm ve boş vakit bulamıyrm. özellikle çocuklarımızın okula karşı olumlu bakş açısı geliştrmesi konusunda gereken çalışmalrı yaptığımı düşünüyorum. genede herşeyin hayırlısı. gideceğimiz kurumdada aslanlar gibi işimizi yaparız. tek kırgınlığm hiçbr inceleme yapmadn karşıdn bakarak çalışmadığımızn söylenmesi.
Celal Baba     2016-11-29 Tam cinayet bir karar. Acilen bu yanlıştan dönülmeli. Liselerdeki rehber öğretmen normu kaldırılmalı. Zira uygulamada hiç bir işe yaramıyor
Diyar     2016-11-29 Bence çok yerinde bir karar olmuş. Rehberlik servisinin anaokulunda özellikle hiç bir anlamı yok. Çocuklar kendilerine en yakın kişi olan öğretmenlerini gördükleri için tüm sorunlarını onlarla paylaşmaktalar. Rehber öğretmen idareye yardım etmek dışında hiçbir işe yaramamaktadir. Ya idarede müdür yardımcısı konumunda çalışmalı yada hiç olmamalı. Her anasinif öğretmeni zaten kendi çocuklarınında rehber öğretmeni olarak çalışmaktadır.
Demet     2016-11-28 Ağaç yaş iken eğilir.Anaokulu çağında alınamayan tedbirler bütün hayat boyu telafi edilemez.Bilhassa anaokullarında rehberlik hizmeti şart.Anaokullarında gereksizliğini ifade eden yönetmelik ve beyanları hayretle karşılıyorum.İnsan olan her yerde PDR vardır olmalıdır.Gerçekten büyük sıkıntılara neden olabilecek bu adımın acilen geri alınması gerektiğine inanıyorum.Anaokuluna rehberlik gereklimidir değilmidir velilere sorulmalı pedogoglara sorulmalı okul idarelerine sorulmalı...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!