WiFi paylaştığı için Bylock kullandığı iddia edilen memur ne yapmalıdır?

FETÖ ile birlikte duymaya başladığımız ve FETÖ'nün haberleşmede kullandığı bir numaralı iletişim aracı olan Bylock olduğunu biliyoruz. Bu programı wifi paylaşımından dolayı kullandığı iddia edilen memurlarla ilgili kamu haberleri aktarmayı sürdürüyoruz.

WiFi paylaştığı için Bylock kullandığı iddia edilen memur ne yapmalıdır?
WiFi paylaştığı için Bylock kullandığı iddia edilen memur ne yapmalıdır? Admin

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ortaya çıkarılan en önemli detaylardan birisi şüphesi ki Bylock adlı haberleşme programı oldu. FETÖ üyelerinin  bu program sayesinde yazıştıkları ve darbeyi de burada planladıkları tespit edilmişti.

 

MİT ve emniyet istihbarat birimlerinin yaptığı çalışmalarla birlikte binlerce Bylock kullanıcısı tespit edilmiş ve yüzbinlerce mesajın deşifre çalışmalarına devam edilmektedir.

 

Bu süreçte Bylock kullandığı iddiasıyla birçok kamu görevlisi memur, polis, asker ve öğretmen de kamu görevinden ihraç edilmiş veya tutuklanmış durumda.

 

Peki, WiFi'sini paylaştığı kişide Bylock tespit edilen ancak bu durumdan sorumlu tutulan memur ne yapmalıdır?

 

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, kendilerine ulaşan bir memur üzerinden bu durumda olan tüm memurlarla ilgili önemli bir yazı kaleme aldı.

 

Orakoğlu, bu durumun mutlaka yetkili mercilere, Savcılıklara, emniyet güçlerine bildirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Bu konuda Bylock kullandığı iddiasıyla gözaltı işlemi yapılan kişiyle ilgili sürecin artık mahkeme taşındığına dikkat çeken Orakoğlu,  mahkeme sürecinde de bu durumdaki kamu personelinin Savcılıklara başvurması gerektiğini belirtti. Savcılıklara yapılacak başvurunun ardından emnyetteki siber suçlar biriminin bu konuyla ilgili bir araştırma yapacağını aktaran Bülent Orakoğu, mahkemenin de Savcılıktan ve siber suç biriminden gelecek olan belgeler doğrultusunda karar vereceğini söyledi.

 

Sonuç olarak WiFi'sin paylaştığı kişide Bylock olan ve WiFi sahibinin sorumlu tutulduğu durumlarda son kararı mahkemeler verecektir. Gözaltına alınan memur, bu süreçte kendi durumunu ve ortak WiFi kullanımından kaynaklanan hatalı işlemi Savcılık nezdinde siber suçlar biriminin de araştırmasıyla ortaya koyması gerekmektedir. Bu durumdaki kişilerin beraat kararları da ilgili mahkemece verilebilecektir. 

 

KAMUSAL HABERLER

 

 

 

ortak wifi bylock bylock wifi paylaşımı memurlar öğretmenler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığından
Sağlık Bakanlığından "WhatsApp'tan mesaj atan doktor" açıklaması geldi!
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)