Anaokullarında Rehber Öğretmenlik normunun kaldırılmasına dava açıldı!

Eğitimciler Birliği Sendikası, bir süre önce MEB'de yapılan yönetmelik değişikliğiyle anaokullarında Rehber Öğretmenlerin norm kadrosunun kaldırılmasına dava açtı.

Anaokullarında Rehber Öğretmenlik normunun kaldırılmasına dava açıldı!
Anaokullarında Rehber Öğretmenlik normunun kaldırılmasına dava açıldı! Admin

25 Kasım tarihli haberimizde MEB'in okullardaki norm kadrolarının belirlenmesiyle ilgili bir düzenleme yaptığını ve anaokullarında mevcut olan Rehber öğretmen norm kadrosunun kaldırıldığını aktarmıştık. (Haber için TIKLAYIN)

 

Daha önce kaldırılan bu Rehber öğretmenlik normunun Danıştay'ın verdiği karar sonrasında yeniden getirildi ancak son düzenlemeyle anaokullarındaki Rehber öğretmen normunun kaldırıldı. Bunun üzerine Eğitim-Bir-Sen harekete geçti.

 

Eğitim-Bir-Sen'den konu hakkında şu açıklama yapıldı:

 

Eğitim-Bir-Sen olarak, anaokullarına rehberlik alanı öğretmen normu verilmemesi şeklindeki yönetmelik değişikliğindeki eksik düzenlemeye karşı dava açtık. 18.06.2014 tarihli ve 29034 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte, bağımsız anaokullarına rehber öğretmen normu verilmemişti. Söz konusu eksik düzenlemeye karşı dava açmıştık. Danıştay 16. Dairesi, söz konusu eksik düzenleme hakkında yürütmenin durdurulması kararı vermişti.

 

Norm kadro yönetmeliğinde bir kısım değişiklik getiren Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlan Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 25.11.2016 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanmış, ancak bu değişiklikte de dava konusu ettiğimiz ve yürütmesinin durdurulması kararına gerekçe yaptığımız hususta bir düzenlemenin yer almadığı görülmüştür. Diğer bir ifadeyle, yargı kararına rağmen Bakanlık, anaokullarına rehber öğretmen normu verilmesini sağlayacak bir düzenlemeyi hayata geçirmemiştir.

 

Bunun üzerine yönetmelik değişikliğinde anaokullarında ve özel eğitim anaokullarında rehberlik alanı öğretmen norm kadrosuna yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açtık.

 

KAMUSAL HABERLER

 

anaokulu rehber öğretmen normu rehber öğretmen norm kadrosu rehber öğretmen normu kaldırıldı yönetmelik değişikliği anaokulu rehber öğretmen normu yönetmelik değişikliği rehber öğretmen normu kaldırıldı rehber öğretmen norm k
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Müdür olacak zat.'muhtereme gerek yok'     2016-12-08 senden imla hataları ile ilgili cevap istememistim zaten.Mesleki olarak cevap vermeyeceğim yerine cevap veremiyorum kusura bakmayın kapasitem bu kadar diye de yazabilirdin bence.öylesi daha naif olurdu.burdaki imla hatalarını da bi sonraki cevapta bulup yazarsın artık:)))
Anaokulu Müdürü     2016-12-08 Size mesleki cevap vermeyeceğim, yazım diliniz ve saldırı tarzınız, ne kadar iyi (!) birer eğitimci olduğunuzu gösteriyor. Başka bir fikre tahammülünüz bile yok. Bu arada; eleştirilerinizi yazarken imla kurallarına dikkat edin, böylelikle vizyonunuza ve misyonunuza ne kadar uygun olduğunuzu gösterin:))) 1.Dahi anlamındaki 'de' (Ben de anaokulu müdürüyüm) ayrı yazılır. 2.Bağlaç anlamındaki 'ki' (misyon fakirleri ki) ayrı yazılır.
Müdür olacak zati muhterem     2016-12-03 Bende ana okulunda Müdür olarak görev yapıyorum ve benim rehber öğretmenim o kadar özverili ve çalışkan hepimiz onun gideceğine çok üzülüyoruz.önce herkes kendine baksın ben bazen müdürlere bakıyorum o kadar vizyon ve Misyon fakirleriki okullarında ki bütün personelle sorun yaşıyor iletişim sıfır olan insanlar var ama hala başkalarını elestiriyorlar
Müdür olacak zati muhterem     2016-12-03 Bende ana okulunda Müdür olarak görev yapıyorum ve benim rehber öğretmenim o kadar özverili ve çalışkan hepimiz onun gideceğine çok üzülüyoruz.önce herkes kendine baksın ben bazen müdürlere bakıyorum o kadar vizyon ve Misyon fakirleriki okullarında ki bütün personelle sorun yaşıyor iletişim sıfır olan insanlar var ama hala başkalarını elestiriyorlar
kendi adına konuş sayın müdür     2016-12-03 Benim kurumumda gayet verimli bir çalışma sistemimiz var ve okul idaresi, öğretmenler, veliler hatta görevliler bile şok oldu nasıl olur diye. Bir insanın işini hakkıyla yapması okulöncesinde yada lisede çalışıyor olmasıyla karşılaştırılamaz. İşini yapmayan, görevini kötüye kullanan okul müdürleri lisedede, ilkokuldada anaokulundada karşınıza çıkabilir. Bir anaokulu müdürü görevini kötüye kullanması sizi bağlarmı? Tecrubeli bir müdür plduğunuzu belirtmişsiniz ancak fazlasıyla yanlı düşünüuorsunz
Anaokulu Müdürü     2016-12-02 Müdürlükten ve rehber öğretmenin ne iş yaptığından anlayacak kadar uzun süredir yöneticilik yapıyorum. Kim ne derse desin, rehber öğretmenler, anaokullarını dinlenme, yatma yeri olarak görüyorlar. Kadrolarının çekilmesini de bu yüzden istemiyorlar. Üzgünüm ama savaşınız eğitim adına değil, bunun farkında olduğumuz ve sizi istemediğimiz için, çamur atma yoluna gidiyorsunuz:))
pedagog ata diyen vatandaş     2016-12-02 pedagog ata diyen vatandaş. PDR mezunları zaten devlet kurumlarında pedagog olarak çalışabiliyor. yani rehber öğretmen olarak atanan kişi aynı zamanda bir pedagog.
Anaokullarında Rehber Öğretmen     2016-12-02 1. 0-6 yaş, bireyin zihinsel ve kişilik gelişiminin önemli bir bölümünün oluştuğu kritik bir yaş dilimidir. Bu dönemde çocuğun zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişiminin dikkatli takibi ve desteklenmesi çocuğun sağlıklı bir birey olabilmesi için yapılabilecek en önemli görevdir. Daha ileri ki dönemlerde (ilkokul, ortaokul, lise) ortaya çıkan sorunların, çok daha erken yaşlarda yaşanan olumsuzluklardan kaynaklandığı göz önünde bulundurularak, öğrencilerin gelişimlerinin takibi, sorun teşkil eden noktalarda gerekli çalışmaların ve rehberliğin yapılması sorunun büyümeden ve kökleşmeden çözülmesini sağlayacaktır. 2. Koruyucu ve önleyici rehberlik hizmetlerinin problemlerin çözümünde ilk aşamada daha etkili olacağı, şiddet, ihmal ve istismar açısından rehber öğretmenin öneminin yadsınamayacağı, bu yaş grubunun daha fazla rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetine ihtiyacı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. 3. Okulöncesi dönemde en önemli konulardan bir tanesi de aile eğitimleridir. Erken çocukluk dönemindeki gelişmelerle, okul öncesi eğitim artık anne babanın yalnız başına başarabileceği bir konu olmaktan çıkmış durumdadır. Çocuklarda yaşanan sorunlar çoğunlukla anne babaların bilinçsiz yaklaşımından ve aile içinde yaşanan problemlerin çocuğa yansıma biçimlerinden kaynaklandığı bilinen bir gerçektir. Bu noktada ailelerin bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi yaşanacak olan sorunların önlenmesinde çok büyük bir önem arz etmektedir. 4. Aileler çocukları ile yaşadıkları sorunları, öğretmenleri, okul idaresi yerine uzman görüşüne başvurmak amacıyla rehber öğretmenler ile paylaşmayı ve çözüm aramayı tercih etmektedir. 5. Okul öncesi eğitimde özel eğitim öğrencilerinin kaynaştırma eğitimlerinin zorunlu olması, ayrıca yine okullarda zorunlu hale gelen destek eğitim odalarında eğitimlerin bilinçli olarak sürdürülmesi, öğrencilerin gelişimlerinin takip edilmesi, RAM süreçlerinin doğru yürütülmesi ve özel eğitim öğrencileri velilerinin çocuklarının durumları ve süreç hakkında bilgilendirmesi gibi son derece önem arz eden konularda rehber öğretmenlere çok büyük ihtiyaç duyulmaktadır. 6. Okul içerisinde öğretmenlerin ihtiyaç duydukları, rehberlik konuları ile alakalı olarak daima başvurabilecekleri bir birimin okulda yer alması öğretmenler açısında da büyük önem arz etmektedir. 7. Öğrenciler ile yaşanan problemleri aşma konusunda okulöncesi öğretmeni ile rehber öğretmenin misyonunun bir tutulması son derece yanlış bir yaklaşımdır. Bu nedenle öğrencilerle ilgili ya da sınıf bazında yaşanan sorunlara yönelik rehberlik alanına ait uzmanlık bilgisi gerekeceğinden okulöncesi kurumlarda rehber öğretmenlere daima ihtiyaç vardır. 8. Okul öncesi eğitim kurumlarında rehberlik kadrolarıyla ilgili yapılan değişiklikler eğitim planlarına zarar vermekte ve okulların işleyişini aksatmaktadır.
Anaokulu müdürü sanan     2016-12-01 Birisi anaokulu muduru olduğunu söylüyor. Mudurlukten anlamadigin bariz cümlelerinden ve akıl bilmezliginden anlaşılıyor. Birisi sendika saçmalıyor diyor. Okul öncesi en çok önem gösterilmesi gereken grup olması gerektiğini hiç düşünme gereği duymadan. Birisi orta öğretimde çeteler kol geziyor diyor. Ancak yine o yaş grubunun yaptiklarinin sebebini geçmişteki yaşanmışlıklar dan kaynaklanacagini hiç hesap etmiyor. Ülkem bu kafadakiler yüzünden çok çekti. Eğitim Bir Sen i kutluyorum bu konuda.
Anaokulu rehber ogretmeni     2016-12-01 Anaokulunda 4 senedir rehber ogretmen olarak çalışıyorum. İlk başlarda aldığımız hizmet içi eğitimler ve testörluklerin yaş grubuna uygun olmadığı doğrudur ancak bununla ilgili yeni hizmet içi eğitimler alarak gerekli donanimi edinmekteyiz. Bu yıl oö uyum programı da yayinlandi ve yeterince etkin çalıştığımızı dusunuyorum. Genelde ne olursa olsun verilen her gorevi elimizden geldiğince yapmaya çalışacağımizida belirtmek isterim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
PISA Sınavı 2015 Soruları Yayımlandı! (Okuma Becerileri, Matematik, Fen)
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!