CHP'li Engin Altay ile tartışan İsmet Yılmaz: İstifa ederim!

TBMM'deki görüşmelerde CHP Milletvekili Engin Altay ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz arasındaki münakaşa sonrasında Bakan Yılmaz "İstifa ederim" resti çekti.

CHP'li Engin Altay ile tartışan İsmet Yılmaz: İstifa ederim!
CHP'li Engin Altay ile tartışan İsmet Yılmaz: İstifa ederim! Admin

Adana Aladağ'da çıkan yangın sonrasında TBMM'de de bu konu gündemin ilk sıraları arasında yer aldı. Milletvekillerinin sorularına muhatap olan Bakan İsmet Yılmaz, sorulan soruları cevaplandırdı.

 

Görüşmeler sırasında CHP Milletvekili Engin Altay, Bakan İsmet Yılmaz'ı yalan söylemekle itham edince Bakan İsmet Yılmaz da tepki göstererek "istifa ederim" resti çekti.

 

İşte TBMM tutanaklarına yansıyan konuşmalar...

 

ENGİN ALTAY'IN İLK KONUŞMASI

 

Millî Eğitim Bakanı dedi ki: “5’inci sınıf öğrencileri de mevzuata göre bu yurtlarda kalabilir.” Yani, sayarız ederiz, koskoca Bakan “Yalan söylüyorsun.” desem, bana ayıp; demiyorum ama Millî Eğitim Bakanı Genel Kurula yanlış bilgi veriyorsa, bu olmaz. Bu mevcut yönetmelik sadece ve sadece kapasite müsaitse 6, 7 ve 8’inci sınıfların bu yurtlarda kalmasına imkân veriyor.

 

BAKAN İSMET YILMAZ'IN CEVABI VE ARDINDAN GERÇEKLEŞEN KONUŞMALAR

 

MİLLÎ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ (Sivas) – Muhterem Başkanım, şunun için söz aldım, biraz önce hatiplerden birisi konuşurken şöyle bir tabir kullandı: “‘Millî Eğitim Bakanı yalan söylüyor.’ desem yakıştıramam.” Ben de aynı kimseye söylüyorum, benim söylemediğim şeyi söylemişim gibi söylemesi bir yalandır, ben de bunu kendisine yakıştıramıyorum.

 

Nedir o söylenen konu? Bana soru soruluyor: “Burada kalan öğrencilerin yaşları veya sınıfları nedir?” 5-6-7-8’inci sınıflardaki öğrenciler kalıyor. 5-6-7-8’inci sınıftaki öğrencilerin kaldığını söylemek somut bir bilgiyi vermektir ancak “5-6-7-8’inci sınıftaki öğrenciler burada kalır.” demek o kanunun verdiği bir icazeti söylemektir. Ben hiçbir zaman 5’inci sınıfa giden öğrencilere “Burada kalabilir.” veya “Kanun böyle bir izin verdi.” demedim. Demediğim hâlde sanki ben demişim gibi…

 

İsmet Yılmaz, “Burada 5’inci sınıf öğrencisi kalmıştır.” demenin somut bir gerçek olduğunu belirtti.

 

Bakan Yılmaz, gerçekten kalmıştır demesinin “5’inci sınıftaki öğrenci kalabilir.” demek olduğunu ve bunun mevzuattaki izni gösterdiğini vurguladı. Kendisinin mevzuat için “Kalabilir.” diye hiçbir beyanının olmadığını belirtti.

 

Bunun üzerine Engin Altay ise Bakan Yılmaz'ın böyle bir açıklamasının olduğu söyleyince Bakan Yılmaz da "Çok net. Gösterirseniz –çok net diyorum- Bakanlıktan istifa ediyorum." dedi.

 

Ardından gerginlik çok büyümeden gündemdeki önergeyle ilgili başka bir milletvekili söz aldı.

Kamusal Haberler

Bu haberin/analizin tüm hakları KamusalHaberler.com sitesine aittir. Bu haberi/analizi kendi sitenizde "www.kamusalhaberler.com" şeklinde aktif bir link verecek paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ismet yılmaz istifa ederim engin altay açıklamalar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
CHP Milletvekili Tanju Özcan'dan partisine FETÖ sitemi!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!
Yeni sigara fiyatları belli oldu! İşte paket başına gelen zam!