CHP, Sine-i Millet'e mi dönecek?
Güncelleme 

CHP, Sine-i Millet'e mi dönecek?

16 Nisan referandumunun ardından CHP'de halk oylamasına ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Başta Sine-i Millet diyen CHP, bu ihtimalden vazgeçti.

CHP, Sine-i Millet'e mi dönecek?
CHP, Sine-i Millet'e mi dönecek?CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, referandumla ilgili yaptığı açıklamalarda ilan edilen sonucu tanımadıklarını vurguladı. Bunun için demokratik olan tüm hakların CHP tarafından kullanılacağını aktaran Böke, Meclis'ten çekilmenin de buna dahil olduğunu açıklamıştı.

 

CHP sözcüsünün bu açıklaması, "CHP, sine-i millete mi dönüyor?" sorusunu akıllara getirdi ancak bu açıklamanın hemen ardından CHP'den bir açıklama daha yapıldı. 

 

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Meclis'ten çekilecek misiniz?" sorusuna "Toplumun değişik kesimlerinden CHP'ye böyle bir öneri gelmiştir ama yapılan MYK değerlendirmesinde böyle bir kararın uygun olmayacağı kararına varılmıştır." açıklamasını yaptı.

 

SİNE-İ MİLLET NEDİR?

Sine-i millet, meclis zeminini terk etmek, halkın arasına katılıp, halk hareketi başlatmak ve siyasi iktidarı ya da egemenlere başkaldırı anlamını taşıyor. Kavram, siyasi arenada muhalefetin iktidara karşı son ‘silahı' olarak tanımlanıyor. Bugüne kadar Meclis’te tek bir milletvekili sine-i millete döndü. O da Turgut Özal’ın cumhurbaşkanı seçiminde gerçekleşti. Sine-i millet diyen DYP Hatay milletvekili Murat Sökmenoğlu milletvekilliğinden istifa etmişti.

chp sinei millet sinei millet nedir chp sine i millet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500