Devlet memurları işten çıkarılabilir mi?


Devlet memurları işten çıkarılabilir mi?

Devlet memurları işten çıkarılabilir mi?
Devlet memurları işten çıkarılabilir mi?   Editör

 

Devlet memurları da özel sektörde çalışanlar gibi işten çıkarılabilir. 4857 sayılı iş kanununda olduğu gibi 657 sayılı devlet memurları kanununda da işten çıkarma vardır. Kanunda belirtilen kurumda ideolojik ve siyasi maksatlı propaganda yapmak ve kurumunun bu nedenle huzurunu bozmak, kurumda yasak olan yayın ve broşürleri dağıtmak asmak, ayrıca vazifesi olmadığı halde amirlerinden izin almadan gizli belgeleri açığa çıkarmak işten çıkarma sebebidir.

 

Yurt dışında görevli olanlarda bulunduğu kurumla ilgili Türkiye ile ilgili gizli kalması gereken belgelerin ve bilgilerin dışarıya sızdırmaları ayrıca devlet memurunun devlet memurluğuna yakışmayan hal ve hareketler sergilemesi devlet memurluğundan çıkarmak için yeterli nedenlerdir.

 

Devlet memurluğundan çıkarma yetkisi memurun bağlı bulunduğu kurumun yüksek disiplin kuruluna aittir. Yüksek disiplin kurulu memurun görevden uzaklaştırılmasına, işten çıkarılmasına karar verebilir. Memurluktan çıkartmadan önce bu memura bağlı bulunduğu amiri tarafından uyarma, kınama, maaştan kesme cezası verilebilir.

 

Kademe ilerlemesini durdurma cezası ise memurun bağlı bulunduğu kurumun yüksek disiplin kurulunun sevk edeceği valilik tarafından verilebilir.

 

devlet memuru Devlet memurları işten çıkarılabilir mi Kademe ilerlemesini durdurma cezası memur memur haberleri memurluktan atılma yüz kızartıcı suç yüz kızartıcı suçlar nelerdir Memurluktan çıkartma 657
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500