Gebelik tümörüne yakalanmayın
Güncelleme 

Gebelik tümörüne yakalanmayın

Hormonlarda ki değişikliklerin kadınlarda dişleri etkileyen faktörlerden biri olduğunu belirten Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, hormonlar nedeniyle diş etinde hamilelik tümörü gelişebileceğini söyledi..

Gebelik tümörüne yakalanmayın
Gebelik tümörüne yakalanmayınHormonlarda ki değişikliklerin kadınlarda dişleri etkileyen faktörlerden biri olduğunu belirten Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, hormonlar nedeniyle diş etinde hamilelik tümörü gelişebileceğini söyledi.
Dent Suadiye Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, “Kadınlar, yaşamlarının belirli dönemlerinde (ergenlik, menstürasyon, gebelik ve menopoz) değişken hormon seviyesine sahip olurlar. Cinsiyet hormonu seviyesindeki bu dalgalanmalar, ağız ve diş sağlığını da etkilemektedir” dedi.
Özellikle mensturasyon dönemlerinde, dişetinin hassaslaştığını kaydeden Dt. Arslan, “Buna bağlı olarak diş eti kızarıklığı ve dişeti kanaması görülebilmektedir. Yine bu dönemde ağız içerisinde uçuk, aft gibi herpes tipi viral lezyonlara ve ülserasyonlara sıklıkla rastlanılmaktadır. Gebelik sırasında meydana gelen en önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesinin yükselmesidir. Bu durum dişler üzerindeki plak birikiminin ve diş taşı oluşumunun artmasına, dolayısıyla diş ve dişeti problemlerine yol açmaktadır” ifadelerini kaydetti.
“Diş hassasiyeti, diş etlerinde kızarıklık ve kanama bu dönemde görülen başlıca problemlerdir”
Gebelikte dişeti hastalıklarının yanı sıra, epulis (gebelik tümörü) olarak adlandırılan dişeti büyümelerinin de görülebileceğini ifade eden Dt. Arslan, “Bu büyüme hamileliğin sonlarına doğru veya hamilelikten sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak çiğneme ve ağız bakımı işlemleri sırasında rahatsızlık veriyorsa, alınması gerekebilir. Anne adaylarının yaşadığı kusma sonrası, ağız içinde oluşan asidik ortam dişlerde aşınmaya (erozyon) neden olabileceğinden gebelerin bu dönemde ağızlarını karbonatlı su ile çalkalamaları önerilmektedir. Ayrıca halk arasında bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak, annenin dişlerinin çabuk çürümesine yol açtığı düşünülmektedir. Oysa diş gelişimi için gerekli kalsiyum annenin kemiklerinden temin edilmektedir. Bu nedenle annenin kalsiyum ve fosfor bakımından zengin gıdalarla beslenmesi oldukça önem arz etmektedir” diye konuştu.
“Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı ‘Çekim Sonrası Alveolit’ oluşumu riskini üç kez artırır”
Doğum kontrol ilaçlarının içerdikleri hormonlar nedeni ile hamilelikte oluşan ağız içi değişikliklere benzer belirtilerin görülmesine neden olduklarını belirten Dt. Arslan, “Doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımları dişeti iltihaplarına yol açabilmektedir. Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı "Çekim Sonrası Alveolit" oluşumu riskini üç kez artırır. Bu nedenle cerrahi operasyon öncesi diş hekiminin bu durumu göz önüne alması gerekmektedir. Bu hormon kalsiyumun bağlanmasını sağlayan hormon olması nedeniyle, eksikliğinde kemik seviyesinde azalma (çene kemiğinde erime) dolayısıyla dişlerde sallanma ve dişin kaybedilmesi durumu gündeme gelebilmektedir” açıklamalarında bulundu.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500