Fırat Kalkanı Bölgesinde Eğitim Öğretim Adına Önemli Gelişmeler
Güncelleme 

Fırat Kalkanı Bölgesinde Eğitim Öğretim Adına Önemli Gelişmeler

2017-2018 yılı ile tüm eğitim öğretim öğrencileri okullarına dönüş yaptı. Fırat Kalkanı harekâtı olarak bilinen bölgele öğrenciler okullarına kavuştu. Azez, Mare, Cerablus, Bab ve Çobanbey ilk ve ortaokullarının da eğitim ve öğretime açılması ile birlikte pek çok çocuk büyük bir heyecana kapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk yardım kuruluşlarının desteği sayesinde öğrenciler büyük bir mutluluk yaşadı. T.C Milli Eğitim Bakanlığının açıklamalarına göre;

Fırat Kalkanı Bölgesinde Eğitim Öğretim Adına Önemli Gelişmeler
Fırat Kalkanı Bölgesinde Eğitim Öğretim Adına Önemli Gelişmeler2017-2018 yılı ile tüm eğitim öğretim öğrencileri okullarına dönüş yaptı. Fırat Kalkanı harekâtı olarak bilinen bölgele öğrenciler okullarına kavuştu. Azez, Mare, Cerablus, Bab ve Çobanbey ilk ve ortaokullarının da eğitim ve öğretime açılması ile birlikte pek çok çocuk büyük bir heyecana kapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk yardım kuruluşlarının desteği sayesinde öğrenciler büyük bir mutluluk yaşadı.

T.C Milli Eğitim Bakanlığının açıklamalarına göre;

Fırat Kalkanı bölgesindeki Azez, Mare, Cerablus, Bab ve Çobanbey´de ilk ve ortaokullar eğitim hayatına başladı. DEAŞ´ın bombalı, rejimin ise hava saldırılarında yıkılan okulların, Millî Eğitim Bakanlığı ile Türk yardım kuruluşlarının desteğiyle onarılmasının ardından buralarda eğitim başladı.

 Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinesinde sürdürülen Fırat Kalkanı Bölgesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı açılış programı Çobanbey İlkokulunda gerçekleşti. Programa katılan Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, yaptığı açıklamada, ´´Geçen sene itibarıyla güvenlik şartları oluştuktan sonra Millî Eğitim Bakanlığı olarak sahaya girdik. Yerel meclislerdeki muhataplarımızla beraber ilk önce bir fizibilite çalışması yaptık. Burada gördüğümüz okulların yüzde 90´ı savaştan dolayı eğitim vermiyordu. Okullarda büyük bir tahribat vardı.´´ dedi.

 Yıkılan ve hasar gören okulların hasar tespitinin yapıldığını söyleyen Demirci, ´´Burada gerekli alt yapı kurulduktan sonra okulların tadilat işleriyle uğraşıldı. Bu işler tamamlandıktan sonra okullarımızı bugün açtık. 6 bin öğretmenle 447 okulda bugün eğitim öğretime başladık.´´ sözlerine yer verdi. Bölgedeki okullarda 150 bin öğrenciye eğitim verdiklerinin altını çizen Demirci, ´´Geçen sene neredeyse eğitim durmuş durumdayken, şimdi ise 150 bin öğrenciyle 447 okulla iyi bir başlangıç yaptık. Bölgedeki alt yapı savaştan dolayı çökmüş durumda. Okul mahrumiyetini en aza indirmek için elimizden geleni yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel de 15 gün geçikmeyle Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki okulların açıldığını aktararak, "Bugünden itibaren eğitim ve öğretime başlıyoruz. Öğrencilerimize ders verecek olan öğretmenlerimize kurslar vererek onları da eğitim öğretime hazırladık.´´ dedi. Öğrencilere ders kitabı ve çanta da dağıttıklarını söyleyen Altunel, ´´Buradaki yavrularımızın sadece kırtasiye malzemeleri değil, kıyafetlerini de temin edeceğiz.´´ diye konuştu.

 

fırat kalkanı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500