Bahar alerjisi nedir, Kimlerde olur, Tedavisi nedir
Güncelleme 

Bahar alerjisi nedir, Kimlerde olur, Tedavisi nedir

Bahar alerjisi

Bahar alerjisi nedir, Kimlerde olur, Tedavisi nedir
Bahar alerjisi nedir, Kimlerde olur, Tedavisi nedirİlk bahar aylarının gelmesiyle birçok hastalık baş göstermeye başladı  özellikle polenlerin neden olduğu bahar alerjisi. Baharın gelmesi ile doğa canlanmaya başlıyor, ağaçlar, çiçekler ve bütün çehre değişip rengarenk oluyor. Bu rengarenk çiçeklerin sporla  üremesi için polenler bitkilerden ayrılıp havada hareket etmeye başlıyor.

Bu hareket göz, burun, ağız gibi organlarımızla vücudumuza  ulaşır. Solunum yoluyla vücudumuza giren polenlere reaksiyon gösteren bağışıklık sistemimizde  bahar alerjisi oluşur.

Vücudumuza giren polenler mukozalara yapışır ve mikrobik olmayan iltihaplar oluştur. Bu oluşum ise işgalci bir güç olarak algılanır ve vücut kendini savunmak için harekete geçer, alerjiye tepkiler başlatır. Genellikle bahar alerjisi 5 ila 40 yaşları arasında görülmektedir. Küresel ısınma nedeniyle hasta sayısı gittikçe artmaktadır. Alerji olan kişilerde burun tıkanması,  göz yaşarması, kaşıntı, sık sık hapşırma, damakta kaşıntı, kuru öksürük gibi belirtiler görülür. Eğer bu belirtiler bahar aylarında oluşuyorsa ve sizi rahatsız ediyorsa doktora gidilmeli alerjik testler yaptırılmalıdır. Çünkü bu durum ciddiye alınmazsa ve tedavi olunmazsa  büyük hasarlar oluşabilir, özellikle de çocuklarda. Çocuklarda bağışıklık sistemi zayıf olduğu için gözde ve akciğerde  birçok sorun oluşturabilir. Bahar alerjisini tanısı gibi tedavisi de kolaydır, test yaptırmanız ve doktorun verdiği ilaçlarını kullanmanız yeterli olacaktır. İlaçları bahar ayları bitene kadar düzenli olarak kullanmak yaşam kalitesini yükselteceği gibi sizin hayatınıza daha rahat devam etmenizi sağlayacaktır. Eğer alerji belirtileri geçmiyor ve sürekli ataklarla artış gösteriyorsa aşı tedavisini deneyebilirsiniz.

Bahar alerjisinden korunmak ve ataklarını en az indirmek için dışarı çıkma saatlerine dikkat etmeliyiz. Örneğin sabah saatlerinden akşam 17 ye kadar dışarı çıkmamaya ve evinizi havalandırmamaya özen göstermelisiniz çünkü polenlerin en çok hareket ettiği saatlerdir. Temizlik yaparken, çamaşır yıkarken kokusuz deterjan ürünlerini tercih etmek yararlı olacaktır. Dışarı çıkmak isterseniz, gözlük ve şapka kullanmak polenlerden korunmada iyi bir çözüm olacaktır ayrıca gözlükleri her gün yıkamalısınız. Parfüm, tütün, toz gibi sizi rahatsız edecek şeyler kullanmayın ve kullanılan yerlerden uzak durun. Bahar alerjisini birkaç önlemle en aza indirip rahatlıkla geçirebilirsiniz. Kaynak:bilginerde.com

Alerji Bahar alerjisi bağışıklık sistemi göz yaşarması

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500