AYAK MANTARI VE MANTARDAN UZAK DURMA YOLLARI
Güncelleme 

AYAK MANTARI VE MANTARDAN UZAK DURMA YOLLARI

AYAK MANTARI

AYAK MANTARI VE MANTARDAN UZAK DURMA YOLLARI
AYAK MANTARI VE MANTARDAN UZAK DURMA YOLLARIAsıl ismi Tinea Padis olan ayak mantarı, genellikle genç bireylerde görülen bitkiye benzer bir mantarın ayak parmak aralarına ve kimi zaman da tırnağa yerleşerek, büyüyüp çoğalması olayıdır. Genellikle parmak aralarında şiddetli kaşınmaya, parmak aralarında yırtılmaya, ayak kokusuna, yanmaya ve kabarcıklara neden olur. Sıkı ayakkabı giymek, aşırı terlemek, cildin özellikle ayakların nemli kalması bazen de tırnak sıyrıkları bu mantarın enfeksiyon geliştirmesine neden olabilir.
Ayak mantarı oldukça bulaşıcıdır. Özellikle plajlar, camiler, güzellik salonları, ortak kullanılan havlular, ortak kullanılan ayakkabılar, giysiler, terlikler, banyo zeminleri gibi ortamlarda kolaylıkla bulaşır ve yayılırlar. Bu nedenle başkalarının kullandığı eşyalardan ve temiz olmayan umumî ortamlardan uzak durulması gerekir.
Ayak mantarı elbette tedavisi olan bir hastalıktır. Hastalığın şiddetine göre cilt doktorunun vereceği antifungal (mantar karşıtı) kremlerle tedavi yapılabilir. Eğer şiddetli ve yoğun mantar sorunu varsa antibiyotik ya da ağızdan alınan tabletlerle de tedaviye başlanabilir. İlaçlar düzenli kullanıldığında tedavi süresi 2 ila 4 hafta arasında değişmektedir. Öte yandan ayak temizliğine maksimum dikkat edilmesi gereklidir. Ayaklar günde en az 2 kez bol su ve sabunla yıkanmalı, dikkatli şekilde kurulanmalıdır. Yada dinimizin emri gereği beş vakit namaz kılınmalı, çünkü namaz kılabilmek için beş vakit abdest alındığı hepimizce bilinmektedir. Terleme sıklığına göre çoraplar gün içerisinde sık sık değiştirilmeli, çorap çeşidi olarak da ter emen çoraplar tercih edilmelidir.  Yaz aylarında ayakların nefes alacağı sandalet tarzı ayakkabılar kullanılmalıdır. Yüzme ya da banyo sonrasında ayaklar hemen kurulanmalı, nemli kalmamasına özen gösterilmelidir. Spor salonları, hamamlar gibi yüksek mantar sporları içerebilecek ortamlardaysanız, yalın ayakla yürümekten kaçınmalı ya da anti fungal (mantar karşıtı) pudralar kullanmalısınız. Aynı ayakkabı günlerce giyilmemeli, her gün giyiliyorsa da en az 24 saat boyunca havalandırılmalıdırlar. Ayakkabı seçiminde de deri gibi doğal maddelerden yapılan ayakkabılar tercih edilmelidir. Mantarın hızlı bulaşıcı etkisi göz önüne alınırsa, ortak yaşanılan aile fertleri ya da ev arkadaşları ile aynı eşyaların kullanılmaması da şiddetle tavsiye olunur.  Kaynak:bilginerde.com

Ayak mantarı mantar sorunu mantar sporları Tinea Padis

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500