KAMUDA YARI ZAMANLI ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ HAFTAYA HAZIR
Güncelleme 

KAMUDA YARI ZAMANLI ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ HAFTAYA HAZIR

KAMUDA YARI ZAMANLI ÇALIŞMA

KAMUDA YARI ZAMANLI ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ HAFTAYA HAZIR
KAMUDA YARI ZAMANLI ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ HAFTAYA HAZIRÇalışma ve Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun konu ile ilgili yaptığı Açıklama:

Jülide Sarıeroğlu, çocuk bakımıyla ilgili desteklerde ilgili paydaşlar ve yerel yönetimlerle birlikte yeni çözüm modelleri için arayışlarının devam ettiğini ve bu konunun kurumsal olarak düzenli hale getirilmesiyle kadın emeğinin iş gücü piyasasında daha güçlü şekilde yer alacağını vurguladı.

İyi bir model olan proje sonunda ciddi çıktılara ulaşıldığını aktaran Sarıeroğlu, doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olarak yapılan düzenlemenin, Avrupa ülkelerindeki doğum izinlerinden yüksek olduğunu anlattı.

Doğum sonrasında annelere yarı zamanlı çalışma imkanının da getirildiğini anımsatan Sarıeroğlu, burada yarı zamanlı çalışsa da annelerin sigortalarının tam zamanlı olarak yattığına dikkati çekti.

Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"İş Kanunu'nda yaptığımız düzenlemenin ikincil mevzuatlarını çıkardık ama kamuda çalışan kadınlar açısından yaptığımız yasal düzenlemenin şu anda ikincil mevzuatının çıkması kamu çalışanı kadınların en çok beklediği konulardan birisi. Göreve geldikten sonra tekrardan kendi adıma incelemek istedim, kapsamını daha etkin hale nasıl getirebiliriz diye, bu bağlamda biraz gecikme oldu. Forumları takip ediyorum ve özellikle kamudaki kadınlar açısından temel konulardan biri olduğunu da biliyorum. İnşallah kamuda yarı zamanlı çalışmayla ilgili yasal düzenlememizin yönetmeliği gelecek hafta itibarıyla başbakanlığa gönderilmiş olacak ve inşallah uygulamaya geçmiş olacak. Bunun da müjdesini buradan veriyorum."

2004'te yüzde 24 olan kadınların iş gücü piyasasına katılım oranlarının 2017 itibarıyla 10 puan artarak yüzde 34'ler seviyesine geldiğini, son 15 yılda 4 milyondan fazla kadına istihdam sağlandığını aktaran Sarıeroğlu, "Uluslararası piyasalarda yaşanan krizlere, dünya ekonomisinin geçmiş olduğu süreçlere rağmen Türkiye istihdam yaratma konusunda ciddi bir başarı sağlamıştır." dedi.

Sarıeroğlu, bu oranların, 2023'te kadınların istihdam oranlarını yüzde 41'e çıkarma hedefi için de olumlu bir gösterge olduğunu söyledi.

Çalışan annelerin artan yükler nedeniyle kariyerlerine ara verme ya da iş hayatını sonlandırma gibi kararlar alabildiğini ve bunun ülke ekonomisine de zarar veren bir sorun olarak ele alınması gerektiğini anlatan Sarıeroğlu, bu kapsamda annelerin üzerindeki yükü hafifletmek, çocuk bakım hizmetlerinin geliştirilmesi açısından 2015'in martında başlayan ve bugün kapanışı gerçekleştirilen "Evde Çocuk Bakımı" projesi olduğunu belirtti.

çocuk bakımı İş Kanunu iş gücü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500