Çocuğumuza mutlaka yaptırılması gereken aşılar
Güncelleme 

Çocuğumuza mutlaka yaptırılması gereken aşılar

Çocukluk çağı aşıları, çok ciddi sakatlıklara yol açan hastalıklar ile ölümcül hastalıklara karşı korunmayı sağlamaktadır.

Çocuğumuza mutlaka yaptırılması gereken aşılar
Çocuğumuza mutlaka yaptırılması gereken aşılarHaberin galerisi için tıklayın!

Çocuğumuza mutlaka yaptırılması gereken aşılar

Çocukluk çağı aşıları, çok ciddi sakatlıklara yol açan hastalıklar ile ölümcül hastalıklara karşı korunmayı sağlamaktadır.

Ciddi sakatlık ve ölümcül hastalıklardan  çocuklarınızı korumak için çocuklarımıza mutlaka yaptırmamız gereken  aşıların hangileri olduğunu ve hangi yeni uygulamaya konulan aşıların olduğunu ve hangi aşıların deneme aşamasında olduğunu bilmenizde fayda var.

Hangi aşının hangi ay yapıldığı, aşınızın bir dozunu kaçırdığınızda aşı takvimini nasıl takip etmeniz gerektiğine dair bilgi sahibi olmanız ve  yeni doğan bebeğin Liseyi bitirene kadar yaptırılması gereken aşıların neler olduğunu bilmemiz gerekir.

0-18 Ay

Doğum: Bebek doğduktan hemen sonra Hepatit hastalıklarına karşı koruma sağlayan Hepatit B aşısının ilk dozunun yapılması gerekiyor.

Hepatit B aşısının ikinci dozu ise 1. Ayın sonunda yapılması gerekiyor.

2. Ay:

Bebeğin ikinci ayında birçok aşı birden yapılıyor Ancak bu aşılar karma aşı şeklinde yapıldığı için çocuğun tekrar tekrar canının yanması engelleniyor

Tüberküloza (akciğer veremine) karşı bağışıklık sağlayan BCG aşısı, 5'li karma aşısının (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci aşısı-HIB) ilk dozu ile Pnömokok hastalığından korunmak için KPA Konjuge Pnömokok aşısının ilk dozunu bebeğimize iki aylık olduğunda  yapılması gerekiyor.

4. ay:

Bu ayda ikinci ayda yapılan aşıların tekrar dozlarının  yapılması gerekiyor. 5'li karma aşısının (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci aşısı-HIB) ikinci dozu ile Pnömokok hastalığından korunmak için KPA Konjuge Pnömokok aşısının ikinci dozunu bebeğimize dört aylık olduğunda  yapılması gerekiyor.

6. ay:

Hepatit hastalıklarına karşı koruma sağlayan Hepatit B aşısının son dozunun yanı sıra 5'li karma aşı (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci-HIB) ile Pnömokok hastalığından korunmak için KPA Konjuge Pnömokok aşılarının üçüncü dozları ve OPV Oral Polio aşısının da bebeğinizin 6. ayında yapılması gerekiyor.

 

12. ay:

3'lü karma aşısı olan KKK Aşısının (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ilk dozu,Hepatit A aşısının ilk dozu, suçiçeği aşısı ve Pnömokok hastalığından korunmak için KPA Konjuge Pnömokok aşısı (pekiştirme dozu) ile HIB aşısının yapılması gerekiyor.

 

18. ay:

DaBT – İPA – Hib Aşısı olan 5'li karma aşı (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci-HIB) dördüncü dozunun, OPA yani oral polio aşısının pekiştirme dozunun ve Heaptit A aşısının 1. dozunun yapılması gerekiyor.

24 ay:

Bu aya geldiğinde Hepatit A'nın ikinci dozunun  yapılması gerekiyor.

İlköğretim 1. Sınıf:

3'lü karma aşısı olan KKK Aşısının (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) ilk dozu,Hepatit A aşısının pekiştirme dozu ve 4'lü karma aşının (Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca-Inaktive Çocuk felci) pekiştirme dozlarının yapılması gerekiyor.

İlköğretim 8.

8. Sınıfa gelindiğinde ise Td Difteri-Tetanoz- asellüler Boğmaca aşısı karma

 

aşı takvimi yaptırılması gereken aşılar Hepatit B aşısı KKK BCG aşısı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500